ui و ux در اندروید

ui و ux در اندروید

ui و ux در اندروید

UX مخفف User Experience به معنای تجربه و احساسی است که اپلیکیشن به کاربر منتقل می کند.

UI مخفف User Interface به معنی آن چیزی است که کاربر در اپلیکیشن می بیند همانند اندازه مناسب ویجت ها، استفاده از رنگ های صحیح، زیبایی بصری ، فونت ها، تصاویر و غیره می باشد.

گرچه برخی از برنامه ها یک UI بسیار خوب را با دکمه های فانتزی ارائه می دهند، اما باز هم این برنامه ها بخش های مهمی از تجربه کاربر (UX) را از دست می دهند. برای رسیدن به این هدف، کاربران باید تجربه لذت بخشی از اپلیکیشن شما داشته باشند . بهبود فرآیند توسعه برنامه Android با استفاده از رابط کاربری جذاب می تواند کمک زیادی به ارتقاء موفقیت برنامه شما بکند.

اگر می خواهید یک UX خوب ایجاد کنید، باید به برنامه خود به عنوان یک کاربر نگاه کنید. کاربران ویجت های فانتزی و پیچیده در صفحه اصلی را که زیبایی برنامه را اضافه می کنند اما کارایی برنامه را پیچیده می کنند، دوست نخواهند داشت. اما هیچ کاربری شکایتی درباره آنچه شما می توانید به برنامه اضافه کنید نخواهد کرد.

کاربر شما هرگز یک مقاله برای بررسی اپلیکیشن شما نخواهد نوشت که به شما بگوید که اگر این المان را در آن قسمت قرار داده بودید، اپلیکیشن را بیشتر دوست داشت. اغلب برای کاربران ، خدماتی که اپلیکیشن شما به آن ها می دهد ، مهم است . و اینکه این خدمات تا چه حد به آسانی در اختیار آن ها قرار می گیرد. امروزه اکثر کاربران تلفن همراه ترجیح می دهند از برنامه هایی استفاده کنند که خدمات را به آسانی و با سرعت ارائه می دهند.

ui و ux در اندروید

یک UI خوب باید بتواند خود به خود آنچه که اپلیکیشن قصد دارد را به کاربر منتقل کند.

برای داشتن یک UI مناسب در اپلیکیشن باید ها و نباید های مهمی وجو دارد:

هرگز آیکن های گمراه کننده را برای مقاصد اساسی مانند به اشتراک گذاری ، ویرایش کردن ،ارسال ، راهنما و غیره استفاده نکنید. هدف هر آیکون باید کاملا مشخص باشد.

همیشه صفحات اپلیکیشن خود را بر روی حالت های افقی و عمودی و اندازه صفحه نمایش های مختلف بررسی کنید. و از واکنشرا بودن و عدم به هم ریختگی المان ها اطمینان حاصل کنید.

هرگز از آیکون هایی که ساخته اید ، تنها در یک سایز خاص مانند xhdpi استفاده نکنید ،بلکه حتما آیکون ها را در برخی سایز های متداول به اپلیکیشن اضافه کنید . این کار باعث می شود ، عکس ها و آیکون ها در تمام سایز ها کیفیت (Resolution) مناسبی داشته باشند .

انیمیشن ها بسیار کاربردی هستند ، اما هرگز از آن ها بدون هدف استفاده نکنید .

سعی کنید اپلیکیشن ها را در عین حال ساده نگه دارید . کاربر شما ، برنامه را برای دیدن ده ها دکمه و رنگ های رنگین کمانی نصب نکرده است. آنچه واقعا مورد نیاز است را به کاربر نمایش دهید ، همین .

هرگز فضاهای خالی روی صفحه را بلا استفاده رها نکنید . اگر برنامه شما اطلاعات زیادی برای نشان دادن روی صفحه اصلی ندارد و پس از نمایش اطلاعات مهم ، باز هم  فضای خالی باقی می ماند ، که خیلی جالب به نظر نمی رسند ،  می توانید چند علامت را به صفحه اضافه کنید و صفحه را همچنان جذاب نگه دارید.

یک صفحه خالی همیشه به سادگی اپلیکیشن کمک نمی کند و بهترین راه حل نیست . در این مورد شما می توانید عکسی را در Background قرار دهید ، که اطلاعاتی را به متن اضافه می کند و هنوز هم جذاب به نظر می رسد.

ui و ux در اندروید

ui و ux در اندروید

قبل از اینکه بتوانید یک برنامه با طراحی Android UX خوب ایجاد کنید، باید اطمینان حاصل کنید که ویژگی های طراحی  برای عملکرد مناسب ، که به ایجاد تجارب جذاب می انجامد ، را به خوبی درک کرده اید .

برای این منظو ، با استفاده از الگوهای UI مربوطه، ضروری است که سطح هماهنگی خوبی در برنامه حفظ شود. معمولا به توسعه دهندگان برنامه ها توصیه می شود ، از عناصر ناوبری مطلوب مانند تب ها ،آیکون ها  ،منو های همبرگری و کشویی استفاده کنند.

از زمان معرفی FAB در برنامه های تلفن همراه، بحث های زیادی در مورد استفاده از آنها در جامعه اندروید صورت گرفته است. که به طور معمول در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش قرار می گیرد . این دکمه های دایره ای جذاب ، اغلب برای نشان دادن اکثر فعالیت های انجام شده توسط کاربران ، به طور منظم بر روی تلفن همراه  استفاده می شود.

اما قبل از استفاده از این ویژگی، مهم است که نیازهای کاربران خود را درک کنید. این به ویژه ، برای کسانی که به دنبال به دست آوردن نقطه دسترسی ساده و سریع به یک اقدام هستند ، مناسب است.

مهمتر از همه شما باید تلاش کنید تا به اهداف UI  و UX در توسعه برنامه های موبایل به طور کامل دست یابید ، تا بتوانید این کار را انجام دهید.

به غیر از کمک به دستیابی به انتظارات کاربران ، ترکیب و طراحی UI و UX مناسب ، در اپلیکیشن شما ، می تواند کمک بزرگی برای افزایش فروش و ایجاد مشتریان وفادار برای شما باشد. این موضوع می تواند به ایجاد یک تجربه کیفی بالا ، برای ایجاد انگیزه در مشتریان ، برای استفاده از برنامه و همچنین به شما در دستیابی به سود مورد نظر کمک کند.

ui و ux در اندروید
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید