سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

کراس پلتفرم با نیتیو؟ کدام یک پیروز این نبرد هستند؟

314 بازدید
کراس پلتفرم (Cross-platform) یا نیتیو (Native)

همانطور که در مقاله تفاوت برنامه نویسی اندروید و IOS گفتیم در بین پلتفرم های مختلفی که در بازار موبایل وجود دارد میتوان گفت این دو پلتفرم پادشاهی می کنند. درباره این که کدام یک سهم بیشتری از این بازار را دارند نیز صحبت کردیم و میتوان گفت که اندروید با سهم بازار بسیاری که دارد فرصت های شغلی زیادی را نیز ایجاد کرده است.

قبل از آن که به تحلیل این دو نوع از پلتفرم ها برویم، نیاز است تا درباره مفهوم دقیق این دو صحبت کنیم. درباره این که:

  1. این دو در حقیقت چه نوع فریمورک هایی هستند؟
  2. کدام یک از فریمورک ها بهتر است؟
  3. هرکدام چه مزایا و معایبی دارند؟
  4. بهتر است از کدام یک برای توسعه برنامه خود استفاده کنیم؟

در این مقاله با ما باشید تا درباره جزئیات این دو بیشتر با هم صحبت کنیم…

نیتیو یا بومی چیست؟

برنامه نویسی نیتیو عملا همان برنامه با زبان اصلی هر پلتفرم است که در برنامه نویسی اندروید زبان اصلی جاوا است. این نوع برنامه نویسی مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از این مزایا میپردازیم.

برنامه نویسی Native برای یک پلتفرم خاص توسعه داده شده است تا بتواند با آن پلتفرم، ارتباط بسیار بهتری برقرار کند. این ارتباطات عبارت اند از : عملکرد بالا در بحث فناوری های جدید همچون GPS و سنسور ها را میتوان از مهمترین عوامل انتخاب برنامه های نیتیو دانست.

کراس پلتفرم چیست؟ و به چه برنامه ای کراس پلتفرم می گویند؟

کراس پلتفرم ها یا برنامه های چند سکویی یکی از چارچوب های جدید است که بعد از نیتیو وارد کار شد. این نوع برنامه ها همانطور که از نامشان پیداست میتوانند در چندین بستر نرم افزاری یا پلتفرمی مختلف اجرا شوند. این نوع از برنامه نویسی به شما کمک میکند تا برنامه خود را یک بار نوشته و در جاهای مختلف از آن استفاده کنید. شما میتوانید در سیستم عامل های مختلف همانند اندروید ، IOS ، ویندوز و … از این فریمورک استفاده کنید.

هر کدام از این موارد شامل چه زیر مجموعه هایی میشوند؟

در زیر به توضیح هرکدام از زبان ها برنامه نویسی نیتیو میپردازیم و درباره چگونگی استفاده از آن و مزایای آن صحبت میکنیم.

زبان های برنامه نویسی نیتیو یا بومی:

در برنامه نویسی نیتیو موبایل دو نوع از زبان ها بسیار مهم هستند. این دو زبان برای برنامه های اندروید و IOS به ترتیب جاوا و سوئیفت است که در بین برنامه نویسان محبوبیت بالایی دارد. در ادامه به جزئیات بیشتری از این زبان ها میپردازیم.

جاوا : جاوا یک زبان برنامه نویسی بسیار خوب است که توسط برنامه های اندرویدی نیز استفاده میشود. این برنامه نویسی مبتنی بر کلاس و شی گرایی است که از زبان C++ برگرفته شده است.

جاوا زبان رسمی اندروید نیز می باشد که محبوبترین، بین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این زبان انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد که شما را برای دستیابی به هر نوع اپلیکیشنی کمک میکند.

از همین رو این زبان، کتابخانه های زیادی دارد که به دلیل جامعه برنامه نویسی بزرگ برای این زبان، در حال حاضر هر نوع از برنامه ای که نیاز دارید را می توانید با این زبان بنویسید.

کاتلین : یکی دیگر از زبان ها برنامه نویسی اندروید است که به تازگی توسط گوگل برای ساخت اپلیکیشن ها به بازار امده است. کاتلین نیز یک زبان محبوب است، اما به علت قدمت زبان جاوا و جامعه برنامه نویسان آن، هنوز راه زیادی برای رسیدن به جاوا دارد. یکی از مواردی که جاوا را سر تر از کاتلین می کند سرعت آن است که می توان گفت سرعت جاوا از کاتلین بیشتر است.

سوئیفت : زبان برنامه نویسی سوئیفت یک زبان بصری برای نوشتن کدهای سیستم عامل های IOS و مک است. سوئیفت هنوز یک زبان جوان است که به نسبت زبان های مادر، کتابخوانه های کمتری دارد. اما این زبان نیز همانند زبان های جاوا و … درحال پیشرفت است و در ادامه برنامه نویسان بیشتری را به خود علاقه‌مند میکند.

زبان های برنامه نویسی کراس پلتفرم:

در بخش قبل درباره این که برنامه نویسی نیتیو چه تفاوتی با برنامه نویسی کراس پلتفرم دارد گفتیم. با زبان های نیتیو می توانیم برای یک بستر خاص کدنویسی کنیم که مزایای زیادی نیز دارد و همینطور درباره کراس پلتفرم ها صحبت کردیم که این نوع از زبان ها می توانند برای بسیاری از دیوایس ها توسعه پیدا کنند.

فلاتر : فلاتر توسط گوگل در سال 2017 توسعه و انتشار داده شد. این فریمورک یک زبان اوپن سورس و رایگان است که به صورت کراس پلتفرم ارائه شده است. این فریمورک از زبان دارت برای توسعه اپلیکیشن های IOS ، اندروید، ویندوز، مک و لینوکس استفاده می کند. فلاتر به عنوان یک فرمورک همه کاره در مدت زمان بسیار کمی طرفداران زیادی در بین پلتفرم ها پیدا کرده است.

آیونیک: این چارچوب منبع باز در سال 2013 منتشر شده که از فناوری های وب همانند HTML – CSS  و  جاوا اسکریپت با ادغام فریمورک هایی همچون انگولار – ری اکت و ویو  برای ساخت برنامه های ترکیبی موبایل، دسکتاپ و برنامه های کاربردی برای وب پیشرفته استفاده میکند. این فریمورک از رابط کاربری SaaS استفاده میکند که عملا بر اساس کوردوا ساخته شده است. آیونیک برای این که بتواند از قسمت های مختلف سخت افزاری استفاده کند، از افزونه های کوردوا برای دسترسی به ویژگی های سخت افزاری سیستم یعنی GPS و سنسور ها و نور و… استفاده کرده است.

زامارین : زامارین در سال 2011 راه اندازی شد و در سال 2016 توسط مایکروسافت خریداری شد. این فریمورک از زبان C# پشتیبانی میکند که این امر باعث شده است در میان دات نت کاران بسیار محبوب شود. این فریمورک با IDE ویژوال استدیو هماهنگ است و می توان از این فریمورک برای توسعه برنامه هایی با سیستم عامل های  IOS ، اندروید و ویندوز استفاده کرد.

ری اکت نیتیو: React Native بر اساس کتابخانه جاوا اسکریپت ری اکت فیسبوک، توسعه داده شده است.  React Native یک انتخاب خوب برای برنامه های ساده است که معمولا از API ها استفاده می کند. ولی برای برنامه های بزرگ باید از زبان های نیتیو استفاده کنید، تا امکانات و سازگاری بهتری نسبت به این زبان با سیستم عامل ها داشته باشد.

تفاوت کراس پلتفرم با نیتیو

این دو نوع از توسعه را در چند قسمت برای شما تحلیل خواهیم کرد تا تصمیم گیری بهتر و سریعتری داشته باشید و اینکه برای توسعه برنامه خود از چه مسیری نیاز است بروید؟

مزایای برنامه نویسی نیتیو ها

توسعه : هیچ نوع محدودیتی از نظر توسعه برای برنامه نویسی نیتیو وجود ندارد و میتوان به تمام امکانات سیستم به صورت کامل دسترسی داشت.

انتشار: برنامه های بومی یا نیتیو برای انتشار، در اپ استور ها هیچ مشکلی نخواهد داشت و به راحتی می توان در تمام استور ها انتشار داد.

مقیاس پذیری: اپلیکیشن های نیتیو انعطاف پذیری بالایی در مدیریت منابع و ابزار ها دارند.

تجربه کاربری بالا: تعامل مستقیم بین کد و منابع اصلی منجر به عملکرد بالا برنامه می شود.

معایب برنامه نویسی نیتیو:

هزینه: درصورتی که نیاز به برنامه نویسی برای چند سیستم عامل مختلف ( IOSو Andriod ) را دارید هزینه بر خواهد بود؛ زیرا برای هر کدام از سیستم عامل ها، نیاز به فرد یا تیم مجزایی دارید.

مزایای برنامه نویسی چندسکویی یا کراس پلتفرم

هزینه : در این نوع توسعه، درصورتی که نیاز به ایجاد اپلیکیشن برای دو سیستم عامل یا بیشتر را دارید و از سویی دیگر امکان پرداخت هزینه بیشتر برای توسعه چند برنامه  را ندارید. شما میتوانید از مزایای نیتیو چشم پوشی کرده و فریمورک های کراس پلتفرم را انتخاب کنید.

سرعت توسعه: برای ایجاد برنامه ای که روی چندین سیستم عامل یا پلتفرم اجرا می شود ، تنها یک بار نیاز است که برنامه را توسعه دهید.

مدیریت کدها: به خاطر این که شما یک پایه کدنویسی دارید، میتوانید برای آپدیت نیز به راحتی یک کد را تغییر و دو یا چند خروجی از برنامه دریافت کنید.

معایب برنامه نویسی کراس پلتفرم یا چندسکویی:

سرعت: این نوع برنامه نویسی به نسب برنامه نویسی نیتیو سرعت پایینتری دارد.

توسعه: برنامه نویسی کراس پلتفرم از نظر توسعه و دسترسی به سیستم  نسبت به نیتیو اپ ها بسیار محدودتر است و نمیتوان به سادگی به سنسور ها و موارد فیزیکی دستگاه ها دسترسی داشت. این مورد یکی از بزرگترین مشکلات برنامه های چندسکویی است که در بیشتر مواقع نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. دسترسی هایی هچون : دوربین، میکروفن، GPS و سنسور ها و…

کد: در کراس پلتفرم ها به خاطر درنظر داشتن چندین پلتفرم نیاز است کدنویسی پیچیده تری داشته باشیم تا در سیستم عامل های مختلف عملکرد بهتری داشته باشد.

مصرف باتری: استفاده از امکانات پیشرفته تر و حرفه ای تری در برنامه های چندسکویی باعث شده است تا این اپلیکیشن ها مصرف باتری بیشتری داشته باشند.

امکانات اضافی:  در این نوع از اپلیکیشن ها به نسبت نیتیو ها نمیتوان عملکرد خوبی در قسمت انیمیشن ها  و سرعت آنها داشت.

پس کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

قبل از آن که از خود این سوال را بپرسید، باید بدانید که چه انتظاراتی از اپلیکیشن ها دارید. آیا میخواهید یک اپلیکیشن فوق حرفه ای بسازید؟ آیا برای شما مهم است که با هزینه به نسبت پایینتر برای چندین پلتفرم اپلیکیشن طراحی کنید؟ یا آیا برای شما امکانات و سرعت و کیفیت خیلی مهم است؟

در صورتی که نیاز دارید:

  • دسترسی کامل به تمام قسمت های سیستم داشته باشید
  • نیاز به ساخت یک اپلیکیشن حرفه ای دارید
  • میخواهید بدون محدودیت برنامه نویسی اپلیکیشن را انجام دهید

در این صورت شما نیاز است از برنامه نویسی نیتیو استفاده کنید تا بتوانید تمام موارد بالا را به صورت کامل داشته باشید.

و درصورتی که نیاز دارید:

  • در چندین پلتفرم مختلف برنامه شما اجرا شود
  • درصورتی که یک برنامه سطح متوسط نیاز دارید( نیاز به استفاده از GPS ، دوربین و سنسور های جانبی ندارید)
  • سرعت برای شما امر حیاتی نیست

در این صورت شما نیاز به یک فریمورک چندسکویی دارید تا بتوانید نیاز های خود را به درستی برآورده سازید.

منابع یادگیری برای هر کدام از پلتفرم ها

در این مقاله دریافتیم که بر اساس نیاز های خود میتوانیم از هر کدام از این فریمورک ها استفاده کنیم.

درصورتی که به دنبال یادگیری هر کدام از فریمورک های کراس پلتفرم یا نیتیو هستید، حتما نکات بالا را به صورت کامل مطالعه کنید تا بهترین تصمیم را برای انتخاب زبان و بستر مورد نیازتان بیابید.

جمع بندی

بازار کار در هر دو فریمورک خوب است اما فریمورک های نیتیو بخاطر سازگاری بالایی که با سیستم ها دارند، میتوانند گزینه مناسبی برای برنامه نویسی موبایل باشند و در بین زبان های نیتیو زبان جاوا بهترین زبان از جهات مختلف است.

 همانطور که در مقاله برنامه نویسی اندروید یا IOS درباره این که اندروید چقدر از سهم بازار را دارد صحبت کردیم. در اینجا هم باید بگوییم درصورتی که میخواهید بازار بزرگتر و بهتری را هدف قرار دهید، بهتر است برنامه نویسی اندروید با جاوا را فرابگیرید. دلیل این پیشنهاد را نیز در مقاله قبل خوانیدم درصورتی که مقاله قبل را مطالعه نکردید پیشنهاد میکنم مطالعه فرمایید.

همچنین ما برای شما دوره رایگانی را آماده کرده‌ایم تا درصورت تمایل به یادگیری جاوا، بتوانید به صورت کامل این زبان بسیار کاربردی را فراگیرید.

سوالات متداول:

چه اپلیکیشن هایی کراس پلتفرم هستند؟

اپلیکیشن های فیسبوک ، اینستاگرام ، اسکایپ از فریمورک کراس پلتفرم استفاده میکنند

چه اپلیکیشن هایی نیتیو هستند؟

تلگرام ، دیجیکالا ، شیپور ، دیوار  و…

اپلیکیشن های نیتیو درآمد بیشتری دارند یا کراس پلتفرم ها؟

از نظر درآمدی میتوان هر دو را در یک سطح دانست و بر اساس سطح هر فرد میتواند متفاوت باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد کراس پلتفرم با نیتیو؟ کدام یک پیروز این نبرد هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.