سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید {مزایا، نحوه کار، معرفی برترین اپلیکیشن ها}

328 بازدید
هوش مصنوعی در زبان برنامه نویسی اندروید

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید چه نقشی دارد؟ اگر بخواهیم لیستی از تکنولوژی‌هایی که آینده را شدیدا تغییر می‌دهند ارائه کنیم، هوش مصنوعی قطعا در این لیست در میان 5 مورد برتر قرار می‌گیرد. این تکنولوژی تلاش می‌کند تا رفتارهای انسانی را در ماشین پیاده‌سازی کند تا در تصمیم‌گیری‌ها، محاسبات و کاربردهای بسیار دیگری در خدمت انسان باشد. از طرف دیگر استفاده از آن در اندروید می‌تواند کمک بسیار زیادی به توسعه اپلیکیشن‌ها کند.

استفاده از این فناوری باعث می‌شود برنامه‌ها تا حد زیادی بهینه شود و این کمک می‌تواند در همه مراحل توسعه به برنامه‌نویسان کمک کند. در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل درباره این موضوع توضیح دهیم پس حتما تا آخر با ما همراه باشید.

مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی

قبل از آنکه بخواهیم درباره هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید توضیح دهیم، اول این مفهوم را به‌صورت مجزا بررسی می‌کنیم. گزارش اخیر سایت معروف Statistia نشان می‌دهد ارزش کل بازار هوش مصنوعی به‌طرز چشم‌گیری به مقدار 89 میلیارد دلار خواهد رسید. شکل زیر این موضوع را بهتر نشان می‌دهد.

چند نکته وجود دارند که به رشد بازار این صنعت کمک زیادی می‌کنند:

 • پردازش تصویر
 • شناسایی اشیا
 • تشخیص و طبقه‌بندی
 • تشخیص خودکار مشخصه‌های ژئوفیزیکی

البته این پایان ماجرا نیست و در حوزه نرم‌افزار مانند کاربرد هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید جای رشد زیادی وجود دارد. درصورتی‌که هوش مصنوعی با مفاهیمی دیگر مانند اینترنت اشیا، یادگیری ماشینی و کلان‌داده ترکیب شود می‌تواند یک انفجار تکنولوژی بوجود بیاورد. البته یادگیری ماشینی در حال حاضر ارتباط زیادی با این حوزه دارد اما همه این‌ها گفته شد تا به اهمیت آن پی ببرید.

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید: مزایای استفاده

همه ما می‌دانیم که این تکنولوژی قطعا مفید است پس قصد نداریم حرف‌های کلیشه‌ای بزنیم و شما را خسته کنیم! اگر بخواهیم با رویکرد توسعه اندروید کاربردهای هوش مصنوعی را توضیح دهیم بهتر است کمی متفاوت و البته کاربردی‌تر باشد. در ادامه چند مورد از این کاربردها قرار دارد که ابتدا آن‌ها را توضیح می‌دهیم و سپس تلاش می‌کنیم جایگاه هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید را به‌طور دقیق توضیح دهیم.

شبکه های عصبی

قبل اشاره کردیم که یکی از حوزه‌های مرتبط با هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی است که در واقع روشی است که ماشین یاد بگیرد! اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم، با استفاده از این علم تلاش می‌شود که دستگاه‌ها با تکرار چیزی را یاد بگیرند که دقیقا برای انسان‌ها هم همین است. تفاوتی که وجود دارد در این است که ماشین بر اساس یادگیری می‌تواند پیش‌بینی هم کند که کاربرد زیادی دارد.

فقط کمی درباره یادگیری ماشینی تحقیق کنید تا متوجه کاربردهای بسیار زیاد آن شوید. شبکه‌های عصبی یکی از روش‌هایی است که امکان یادگیری را برای ماشین فراهم می‌کند. تصور کنید که قصد استفاده از هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید دارید و داده‌های زیادی از قبل وجود دارد. با استفاده از این داده‌ها به کامپیوتر خود یاد می‌دهید که در زمان توسعه برنامه چه مشکلاتی به وجود آمده و چه مراحلی با موفقیت انجام شده.

ماشین یا کامپیوتر هم برای شما پیش‌بینی می‌کند که اپلیکیشنی که درحال ‌توسعه آن هستید آیا مجدد به این مشکلات برمی‌خورد یا خیر! همچنین به شما کمک می‌کند تا اپلیکیشن‌هایی بسازید که فروش بیشتری داشته باشند و همه این کارها با استفاده از پیش‌بینی به کمک شبکه‌های عصبی امکان‌پذیر است.

یادگیری رفتار کاربر

مرحله بعدی هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید ایستگاه جذابی است. تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که گوگل چطور جست‌وجوهای شما را پیش‌بینی می‌کند؟ این موضوع فقط با استفاده از بیشترین عبارت‌های جست‌وجو شده نیست بلکه رفتار شما هم در نظر گرفته می‌شود! بله درست متوجه شدید و اینکار با ترکیب یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی است. تصور کنید بتوانید اپلیکیشنی طراحی کنید تا به‌همین روش به افراد پیر یا معلول کمک کند (انتخاب کلمات، کمک به درخواست کمک و …).

این پایان ماجرا نیست و می‌توانید تجربه کاربر هنگام استفاده از اپلیکیشن را تا حد ممکن شخصی‌سازی کنید. چه از نظر رنگ و تم چه از هر نظر دیگر که به رفتار کاربر برمی‌گردد. یکی از نمونه‌های استفاده از هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید در این مورد نتفلیکس است که با جمع‌آوری داده سعی می‌کند رفتار کاربر را پیش‌بینی کند. نتیجه این است که فیلم‌هایی به او پیشنهاد داده می‌شود که احتمال تماشای آن بالاتر است.

طراحی رابط کاربری

اکنون همه تلفن‌های همراه هوشمند قابلیت ارتباط صوتی یا به‌عبارتی دستیار صوتی دارند. با وجود این اگر بتوانیم پا را فراتر بگذاریم و رابط کاربری را کاملا بر مبنای گفت‌وگو طراحی کنیم یک پیشرفت بزرگ است که قطعاً از نظر تجاری هم سودمند است. برای مثال داده‌ها پردازش شود و صورت حسابی از مخارج کاربرد در هفته گذشته به او داده شود که البته با درخواست کاربر انجام می‌شود.

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید: استدلال خودکار

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید استدلال خودکار است که می‌توان آن را مانند قلب هوش مصنوعی دانست. هدف این است که توانایی استدلال و تصمیم‌گیری به اپلیکیشن افزوده شود و چه به‌صورت مستقیم و چه با استفاده از پردازش ابری این کار صورت بگیرید، شدیداً کاربردی خواهد بود.

یکی از کاربردهای آن اپلیکیشن‌هایی مانند اوبر (Uber) است که برای مسیریابی و رساندن مسافر با استفاده از نزدیک‌ترین مسیر استفاده می‌شود. این کار با استفاده از جمع‌آوری داده راننده‌هایی که همان مسیر را داشته‌اند انجام می‌شود. این مثال یکی از بهترین نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید است که خودش در قالب استدلال و تصمیم گیری نشان داد.

انجام وظایف یکنواخت و افزایش دقت

زمانی که کاربر بخواهد کارهای یکنواخت و خسته‌کننده را انجام دهد سریعاً از اپلیکیشن دست می‌کشد و آن را کنار می‌گذارد. حال اگر این کار توسط هوش مصنوعی انجام شود هم در وقت صرفه‌جویی می‌شود و هم کاربر می‌تواند انرژی خودش را صرف انجام کارهای مفیدتر و خلاقانه‌تر کند. استفاده از این تکنولوژی در افزایش دقت و بهره‌وری نیز مؤثر است. هم در زمان توسعه، هم در زمان انتشار و هم هنگام استفاده می‌توان اثر هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید را دید. با استفاده از آن می‌توان به خروجی‌های بهتر رسید و در زمان و هزینه هم صرفه‌جویی کرد.

نمونه‌های دیگر کاربرد هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید

موارد دیگری وجود دارند که می توانند نشان دهنده اهمیت همین موضوع است. برخی از آن ها عبارتند از:

 • فناوری تشخیص گفتار
 • ربات های چت
 • تکنولوژی زبان طبیعی
 • یادگیری ماشین(حوزه های دیگر)
 • بیومتریک
 • تشخیص احساسات
 • تشخیص و پردازش تصویر
 • تشخیص و پردازش متن

چگونه از هوش مصنوعی در اپلیکیشن‌ها استفاده شود؟

تا اینجا به‌طور مفصل درباره هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید توضیح دادیم و مثال‌ها و نمونه‌های استفاده زیادی را با هم بررسی کردیم. وقتی که به‌مرحله توسعه می‌رسید باید انتخاب کنید که چگونه قرار است از این تکنولوژی در اپلیکیشن استفاده کنید. باید دقت کنید که بررسی دقیق این موضوع نیاز به ساعت‌ها کلاس آموزشی دارد اما با وجود این، تلاش می‌کنیم تا جای ممکن آن را ساده بیان کنیم.

 • بهینه‌سازی فرایند جست‌وجو در اپلیکیشن
 • ادغام کردن تشخیص صدا یا ویدئو در اپلیکیشن
 • دستیار هوشمند بسازید

برای شروع می‌توانید از این ایده‌ها استفاده کنید ولی مشخص به‌وضوح هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید به همین‌جا ختم نمی‌شود و می‌توان استفاده‌های بیشتری از آن کرد. در حال حاضر ایده‌های استفاده زیاد هستند اما چند مشکل وجود دارد که کمی جلوتر درباره آن‌ها به‌طور مختصر توضیح می‌دهیم. مسئله مهم این است که ایده‌ها تبدیل به اپلیکیشن‌های کاربردی شوند. نیاز نیست به هوش مصنوعی مسلط شوید بلکه فقط لازم است ماهیت و کارکرد آن را بدانید.

همچنین باید بتوانید در قالب یک تیم با افرادی که متخصص این حوزه هستند همکاری کنید و این برای توسعه اندروید اهمیت زیادی دارد. تصور کنید که نه شما و نه متخصص هوش مصنوعی نتوانید حرف یکدیگر را درک کنید که در این صورت ساخت حتی یک اپلیکیشن ساده هم امکان ندارد.

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید: مشکلات پیشرو برای توسعه

مانند هر موضوع جدید دیگری، هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید هم با موانعی روبرو است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. نبود افراد متخصص
 2. کمبود بودجه و سرمایه‌گذار
 3. تفاوت در دیدگاه برنامه‌نویسان و سرمایه‌گذاران
 4. نیاز به تجاری‌سازی
 5. طولانی شدن زمان توسعه

تأثیر هوش مصنوعی در دستگاه‌های اندرویدی

گوگل در سال 2017 رسماً اعلام کرد که رویکرد و اولویت خود را تغییر داده است و از تلفن همراه هوشمند به سمت هوش مصنوعی رفته است. به‌دنبال آن، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های زیاد منتشر شدن زیرا این جهت‌گیری گوگل باعث شد تا اهمیت هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید بیش از قبل شود. انگیزه انتشار این برنامه‌ها این بود که فناوری در سطح پایه پیشرفت کند تا توسعه دهندگان اندروید در سراسر جهان بتوانند اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کنند.

در این کیت‌ها ابزارهای زیادی برای توسعه بود که برای مثال یکی از آن‌ها یادگیری ماشینی بود که قبلاً درباره آن توضیح دادیم. با این کار توسعه دهندگان به ابزارهای روز دسترسی پیدا می‌کنند و می‌توانند با کاربردهای هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید در دنیای واقعی آشنا شوند. همچنین APIهایی که در این ابزارها وجود دارد که کمک می‌کند بسیاری از خدمات به‌صورت یکپارچه شود و در زندگی روزمره کاربرد بیشتری داشته باشد.

برای مثال چین با در اختیار داشتن 170 میلیون دوربین مداربسته بزرگترین سیستم نظارتی را در دنیا در اختیار دارد. آن‌ها از این دوربین‌ها استفاده کردند تا با فناوری تشخیص چهره که پشت آن است چهره افراد را شناسایی کنند. برای مثال شناسایی یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی از نمونه‌های واقعی استفاده از آن بود.

معرفی چند مورد از اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی

در ادامه لیستی از این اپلیکیشن ها وجود دارد که اتبدا آن ها را معرفی سپس هر کدام را توضیح می دهیم:

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید: اولین مورد Cortana

کورتانا توسط مایروسافت ارائه شد و یکی از نمونه‌های خوب هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید است. البته ممکن است تصور کنید که نسخه اندروید آن وجود ندارد اما اینطور نیست. این اپلیکیشن یک دستیار صوتی است که به شما در تنظیم فایل ها، جست و جو میان آن ها و کاربردهای بی‌شمار دیگر کمک میکند.

یادگیری زبان انگلیسی با ELSA Speak

شاید تا به‌حال درباره آن نشنیده باشید اما با استفاده از این اپلیکیشن به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند. تعداد کاربران آن در حال حاضر بیش از 13 میلیون نفر در سراسر جهان است و به کمک آن می توان تلفظ و صحبت کردن را تقویت کرد. همچنین امکان تست دادن هم وجود دارد که یکی از بهترین نمونه های هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید است. نسخه رسمی اپلیکیشن آن در گوگل‌پلی در دسترس است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

حل مسائل ریاضی به کمک Socratic

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید به فرزندان خود با استفاده از فناوری‌های جدید ریاضی آموزش دهید یا در حل مسائل به آن‌ها کمک کنید؟ Socratic یک اپلیکیشن است که این امکان را برای شما فراهم کرده است. هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید واقعاً بی حدومرز است! فقط کافی است از مسئله عکس بگیرید تا این اپلیکیشن آن را برای شما حل یا به شما کمک کند. البته نسخه iOS آن هم وجود دارد که نشان‌دهنده پیشرفت آن و درنتیجه هوش مصنوعی در این زمینه است.

نوشتن پیام با Robin

افراد زیادی هنگام نوشتن پیام مشکل دارند و یا به هر دلیلی این کار را دوست ندارند. اینجا است که هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید خودش را نشان می‌دهد! این اپلیکیشن از یک دستیار صوتی استفاده می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید پیام‌های خود را تنها با حرف‌زدن ارسال کنید. همچنین امکانت دیگری مانند یادآور هم در آن وجود دارد که باعث بیشتر شدن کاربردهای آن می‌شود.

نکات نهایی برای اطلاعات بیشتر

در انتهای توضیحات، لازم است توجه شما را جدول زیر جلب کنیم. در این جدول اطلاعات بسیار مفیدی درباره هوش مصنوعی وجود دارد و تلاش شده تا ارتباط آن با برنامه‌نویسی اندروید هم توضیح داده شود.

حوزهشروع تجاری سازیدرآمد در سال 2020نرخ رشد
هوش مصنوعیدهه 80 (سیستم‌های خبره)156 میلیارد دلار39 درصد
اپلیکیشن200838 میلیارد دلار18 درصد

در انتها سه سوال اساسی مطرح می‌شود:

چرا هوش مصنوعی؟ به دلیل کاربردهای بدون مرز آن

چرا استفاده از آن در اندروید؟ به‌دلیل قابلیت رشد بیشتر هر دو حوزه در صورت تلفیق

چند نمونه موفق در این حوزه؟ Uber، ELSA Speak

هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید: نتیجه‌گیری

در این مقاله از وبسایت آموزش برنامه نویسی اندورید نوین دولوپرزز درباره هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید توضیح داده شد و گفتیم چرا حوزه هوش مصنوعی قابلیت رشد زیادی دارد. همچنین درباره امکان استفاده از آن در اپلیکیشن‌های اندروید نیز بررسی شده و چند نمونه موفق در این زمینه معرفی شدند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد هوش مصنوعی در برنامه نویسی اندروید {مزایا، نحوه کار، معرفی برترین اپلیکیشن ها}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.