سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

673 بازدید
5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 کدام ها هستند ؟

طبق آمار جهانی pypl می توان به راحتی پنج زبان محبوب و برتر دنیا را شناخت .

در این مقاله قصد داریم به تحلیل عملکرد ، تاریخچه پیدایش ، نقاط قوت و ضعف و ویژگی های هر کدام از این زبان ها بپردازیم .

از بین 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 پایتون رتبه اول را به خود اختصاص داده است .

خوشبختانه یک برنامه نویس با تجربه با تسلط بر هر زبان برنامه نویسی ، می تواند خیلی سریع پایتون را یاد بگیرد . پایتون توسط Guido van Rossum در سال 1991 منتشر شد.

نصب پایتون به طور کلی آسان است و امروزه بسیاری از سیستم های لینوکس و یونیکس شامل نسخه آخر پایتون هستند. حتی بر روی برخی از رایانه های ویندوز نیز،  قبل از فروش ،  پایتون نصب می شود ، اما نصب آن در اکثر سیستم عامل ها قابل توجیه نیست.

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شی گرا است. سطح بالای آن در ساختار داده ها ، همراه با تایپ پویا و اتصال پویا ، آن را برای استفاده به عنوان یک زبان برنامه نویسی بسیار جذاب می کند. یادگیری synatax پایتون ساده و آسان است .

اغلب ، برنامه نویسان به دلیل افزایش بهره وری که پایتون ارائه می دهد ، عاشق آن می شوند. از آنجا که هیچ مرحله تدوینی وجود ندارد ، چرخه ویرایش ، آزمایش واشکال زدایی آن بسیار سریع است. اشکال زدایی در برنامه های پایتون آسان است . وقتی مترجم خطایی را کشف می کند ، یک exception ایجاد می کند.پایتون روی یک سیستم مترجم کار می کند ، به این معنی که به محض نوشتن کد می توان آن را اجرا کرد. کد نوشته شده در واقع در زمان اجرا به یک فرمت قابل خواندن توسط کامپیوتر ترجمه نمی شود.

از پایتون برای توسعه وب ، توسعه نرم افزار ،ریاضیات و برنامه نویسی سیستم استفاده می شود .

پایتون می تواند در سرور برای ایجاد برنامه های وب ، ایجاد workflows ، اتصال به پایگاه داده ها و ایجاد تغییر در آن ها ، مدیریت داده های بزرگ و انجام محاسبات ریاضی پیچیده و برای تولید نرم افزار ها استفاده شود .

پایتون روی سیستم عامل های مختلف (ویندوز ، مک ، لینوکس ، Raspberry   و غیره) کار می کند.

سینتکس پایتون شبیه به زبان انگلیسی و نزدیک به آن است . توسعه دهندگان می توانند کد پایتون را بسیار ساده تر از سایر زبان ها بخوانند و ترجمه کنند.  این موضوع هزینه های نگهداری و توسعه برنامه را کاهش می دهد زیرا به تیم ها اجازه می دهد تا بدون موانع مهم زبان ، همکاری  کنند.

پایتون دارای سینتکسی است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه هایی با تعداد کمتری خط کد نسبت به برخی زبان های برنامه نویسی دیگر بنویسند.

جدیدترین نسخه اصلی پایتون ، پایتون 3 است . پایتون 2 ، اگرچه به دلیل مسائل امنیتی به ورژن بعدی به روز شد اما هنوز هم کاملاً محبوب است.

پایتون کند است و برای تکمیل یک دستور از خطوط جدید استفاده می کند ، بر خلاف سایر زبان های برنامه نویسی که اغلب از سمیکالن  یا پرانتز استفاده می کنند.

یکی از امیدوار کننده ترین مزایای پایتون این است که هم کتابخانه های استاندارد آن و هم مترجم آن بصورت رایگان و دوتایی و منبع باز در دسترس هستند. هیچ انحصاری نیز وجود ندارد ، زیرا پایتون و تمام ابزارهای لازم آن در همه سیستم عامل های اصلی موجود است.

پشتیبانی از پروتکل های استاندارد مانند JSON ، HTML ، XML ، FTP ، IMAP در آن وجود دارد .

نوشتن کد می تواند یک بار انجام شود و در سیستم های مختلف و بدون هیچ گونه تغییری اجرا شود. این کار وقتی تیمی روی یک پروژه کار می کنند ، بسیار مفید خواهد بود.

برای فراگیری پایتون می توانید به www.python.org مراجعه نمایید .

رتبه دوم از بین 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 به غول جاوا اختصاص دارد .

فناوری جاوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

جاوا یک زبان برنامه نویسی و یک پلتفرم  محاسباتی است که برای اولین بار توسط Sun Microsystems در سال 1995 منتشر شد. بسیاری از اپلیکیشن ها و وب سایت هایی کار نمی کنند مگر اینکه جاوا را بر روی آن ها نصب کرده باشید . جاوا سریع ، ایمن و قابل اعتماد است. جاوا در همه جا وجود دارد ،از لپ تاپ گرفته تا دیتاسنترها ، از کنسول های بازی گرفته تا ابر رایانه های علمی ، تلفن های همراه تا اینترنت .

پلتفرم جاوا یک پلتفرم نرم افزاری است که کاملاً متفاوت از سیستم عامل های سنتی مانند Windows ، Mac ، Linux یا Solaris است. پلتفرم روی سخت افزار سیستم عاملها اجرا می شود. برنامه های جاوا از طریق ماشین مجازی Java اجرا می شوند ، بنابراین برنامه ها فقط در هر دستگاه اجرا می شوند! این بدان معناست که برای اجرای کدهای جاوا نیازی به کامپایلرهای اختصاصی ماشین وجود ندارد. به همین دلیل جاوا نیز یک سیستم عامل نامیده می شود.

تصور غلط رایج این است که بین Java و JavaScript ارتباط وجود دارد. این دو زبان در syntax مشترکاتی دارند ، اما دو ساختار بسیار متفاوت هستند.

زبان برنامه نویسی جاوا با بستر Java متفاوت است. زبان برنامه نویسی جاوا به شما در ساخت برنامه های کاربردی کمک می کند. آنچه شما به عنوان زبان برنامه نویسی جاوا می شناسید با کمک مجموعه برنامه های موجود و ابزارهایی که به طور جمعی یک پلتفرم جاوا را می سازند ، توسعه یافته و اجرا می شوند. پلتفرم جاوا شامل JDK ، JVM و JRE است.

آخرین نسخه جاوا شامل پیشرفت های مهمی در بهبود عملکرد ، ثبات و امنیت برنامه های جاوا می شود . نصب این بروزرسانی ها رایگان  است .

Java Runtime Environment (JRE) همان چیزی است که هنگام دانلود نرم افزار جاوا دریافت می کنید. JRE شامل ماشین مجازی جاوا JVM  است ، JVM   از کلاس های اصلی پلتفرم جاوا و پشتیبانی از کتابخانه های پلتفرم جاوا تشکیل شده است. JRE بخشی از نرم افزار زمان اجرای Java است که برای اجرای آن در مرورگرهای وب نیز هست .

نرم افزار Java Plug-in یکی از اجزای Java Runtime Environment (JRE) است. JRE به اپلت های نوشته شده به زبان برنامه نویسی جاوا اجازه می دهد تا در مرورگرهای مختلف اجرا شوند. نرم افزار Java Plug-in یک برنامه مستقل نیست و نمی تواند جداگانه نصب شود. بنابراین JRE یک بسته نرم افزاری است که شامل  آنچه برای اجرای یک برنامه جاوا لازم است  ، می شود.

ماشین مجازی جاوا JVM تنها یکی از جنبه های نرم افزار جاوا است که در تعامل  با وب درگیر است  و درست درون نرم افزار جاوا قرار دارد و به اجرای برنامه های جاوا کمک می کند.

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

جاوا برای چه استفاده می شود ؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم ، که جاوا برای چه استفاده می شود ، بگذارید در مورد دلیل انتخاب جاوا صحبت کنیم . جاوا از محبوبیت بالایی برخوردار است و از اوایل سال 2000 تا کنون بر این عرصه حاکم است.

جاوا در دامنه های مختلفی استفاده شده است. برخی از آنها به شرح زیر است:

دامنه های بانکی: برای مدیریت معاملات.

خرده فروشی: برنامه های صورتحساب که در یک فروشگاه / رستوران مشاهده می کنید کاملاً به زبان جاوا نوشته شده است.

فناوری اطلاعات: جاوا برای حل وابستگی های اجرایی طراحی شده است.

Android  : اپلیکیشن ها یا به زبان جاوا نوشته شده اند یا از Java API استفاده می کنند.

خدمات مالی: از آن در برنامه های سمت سرور استفاده می شود.

بورس اوراق بهادار: برای نوشتن الگوریتم هایی که بدانید در کدام شرکت سرمایه گذاری کنید.

Big Data  : چارچوب Hadoop MapReduce با استفاده از جاوا نوشته شده است.

جامعه علمی و پژوهشی: برای مواجهه با حجم عظیمی از داده ها.

البته جاوا می تواند کارهای بیشتری انجام دهد.

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که توسط James Gosling با سایر اعضای تیم او به نام های Mike Sheridan و Patrick Naughton به عنوان Green Team در سال 1995 برای Sun Microsystems برای دستگاه های دیجیتالی آن مانند گیرنده های دیجیتال ( set-top boxes ) ، تلویزیون و غیره ساخته شد. آخرین نسخه جاوا Java 12 است که در مارس 2019 منتشر شد.

در 10 آگوست 2010 ، اوراکل دو پرونده شکایت علیه گوگل را تنظیم کرد ، در دومین شکایت ، اوراکل درخواست 8.8 میلیارد دلار خسارت به دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا در SDK Android. را کرده بود .

اوراکل ادعای نقض حق کپی برداری در Google API در برنامه های مختلف جاوا و استفاده از کدهایی که مستقیماً از اوراکل کپی شده اند ، را داشت . این دادخواست در ماه مه 2016 به پایان رسید که هر دو دادگاه به نفع گوگل پایان یافت . اعضای هیئت منصفه اعلام کردند که استفاده اندروید از API های جاوا عادلانه بوده و هیچ خسارتی به اوراکل وارد نکرده است.

از سال 2016 ، بیش از نیمی از کل تلفن های همراه در جهان با اندروید اجرا می شوند. و واضح است که چرا این زبان قدرتمند یکی از 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 شده است . 

جاوا یک زبان شی گرا شبیه به C ++  ، اما دارای ویژگی های پیشرفته و ساده تری است. جاوا رایگان است و می تواند بر روی همه سیستم عامل ها اجرا شود. شما می توانید جاوا را با بسیاری از فناوری ها مانند Spring ، node js ، Android ، Hadoop، J2EE و غیره ترکیب کنید تا برنامه های کامل ، مقیاس پذیر و قابل حملی بسازید.

جاوا براساس کلاس ها عمل می کند و یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که منطق یک بار نوشتن و بارها اجرا کردن را دنبال می کند ، یعنی کد تدوین شده می تواند روی همه سیستم عامل هایی که از جاوا پشتیبانی می کنند ، اجرا شود.

ارائه یک دلیل واحد مبنی بر اینکه چرا زبان برنامه نویسی جاوا بسیار گسترده شده است دشوار است. با این حال ، ویژگی های متفاوتی در موفقیت آن نقش داشته است ، از جمله مؤلفه های زیر:

سادگی: جاوا با از بین بردن تمام پیچیدگی ها مانند اشاره گرها یا عملگر ها ، همانطور که در C ++  یا هر زبان برنامه نویسی دیگری مشاهده می کنید ، زندگی را آسان تر کرده است.

قابلیت حمل: جاوا مستقل از بستر است به این معنی که هر برنامه ای که بر روی یک سیستم عامل نوشته شده است می تواند به راحتی به پلتفرم دیگری منتقل شود.

شی گرایی جاوا: همه چیز به عنوان یک “شی” در نظر گرفته می شود که دارای برخی از حالت ها یا  رفتارها است و تمام عملیات ها با استفاده از این اشیاء انجام می شود.

امنیت : همه کد ها پس از تدوین به رمز تبدیل می شوند ، که توسط یک انسان قابل خواندن نیستند.

قابلیت سازگاری : با یک محیط در حال تحول را دارد که از تخصیص حافظه پویا پشتیبانی می کند و عملکرد برنامه را افزایش می دهد.

 جاوا یک سیستم مدیریت حافظه قوی دارد. این کار هنگام حذف کد در هنگام کامپایل و زمان اجرا ، در از بین بردن خطا کمک می کند.

عملکرد بالا: جاوا با استفاده از کد که می تواند به راحتی در کد دستگاه بومی ترجمه شود که به عملکرد بالایی منجر می شود.

تفسیرپذیری :  جاوا به کد ، رمزگذاری می شود ، که توسط یک محیط run-time تفسیر می شود. 

برای یادگیری جاوا ی توانید به سایت www.java.com  و یا developer.android.com مراجعه نمایید .

رتبه سوم از بین 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 به جاوااسکریپت محجوب اختصاص دارد .

JavaScript یک زبان برنامه نویسی برای وب است. که می تواند HTML و CSS را به روز کرده و تغییر دهد. و همچنین می تواند داده ها را محاسبه ، دستکاری و اعتبارسنجی کند.

چند نمونه از کارهایی است که جاوا اسکریپت می تواند انجام دهد:

JavaScript می تواند محتوا ، مقادیر و استایل HTML را تغییر دهد .

جاوا اسکریپت می تواند عناصر HTML را مخفی کرده و یا نمایش دهد .

برنامه های این زبان اسکریپت نامیده می شوند. آنها را می توان درست در میان کدهای HTML صفحات وب نوشت و با بارگذاری صفحات به طور خودکار اجرا کرد .

اسکریپت ها به صورت متن ساده تهیه و اجرا می شوند. آنها برای اجرا نیازی به تهیه یا تدوین ویژه ندارند.

از این نظر جاوا اسکریپت با زبان جاوا بسیار متفاوت است.

از JavaScript می توان در فعالیتهای مختلفی مانند اعتبار سنجی داده ها ، نمایش پیام های پاپ آپ ، دستکاری رویدادهای مختلف عناصر DOM ، تغییر سبک عناصر DOM و غیره استفاده کرد .

هنگامی که جاوا اسکریپت ایجاد شد ، در ابتدا نام  آن LiveScript بود ، اما جاوا در آن زمان بسیار محبوب بود ، بنابراین تصمیم گرفته شد که زبان جدید به عنوان “برادر کوچکتر” جاوا معرفی شود .

اما با تکامل آن ، JavaScript با مشخصات خاص خود به نام ECMAScript به یک زبان کاملاً مستقل تبدیل شد و اکنون هیچ ارتباطی با جاوا ندارد.

امروزه جاوا اسکریپت می تواند نه تنها در مرورگر بلکه در سرور و یا در واقع در هر دستگاهی که دارای یک برنامه ویژه به نام موتور JavaScript باشد ، اجرا شود.

این موتور برنامه جاسازی شده ای دارد که گاه به آن ماشین مجازی  JavaScript  می گویند.

موتورهای مختلف دارای “کد های مختلف” هستند . مثلا:

V8 –  در Chrome و Opera.

SpiderMonkey –  در Firefox.

موتورها پیچیده هستند. اما اصول اولیه آن ها آسان است. موتور ، متن را می خواند. سپس آن را کامپایل می کند و اسکریپت را به زبان دستگاه تبدیل می کند. و سپس کد دستگاه بسیار سریع اجرا می شود. موتور در هر مرحله از فرآیند ، بهینه سازی را اعمال می کند.

قابلیت های جاوا اسکریپت تا حد زیادی به محیطی که در آن اجرا می شود بستگی دارد. به عنوان مثال ، Node.js از عملکردهایی پشتیبانی می کند که به JavaScript امکان خواندن / نوشتن پرونده های دلخواه ، انجام درخواست های شبکه و غیره را می دهد. جاوا اسکریپت در مرورگر می تواند همه موارد مربوط به دستکاری صفحه وب ، تعامل با کاربر و وب سرور را انجام دهد.

توانایی های JavaScript در مرورگر به دلیل ایمنی کاربر محدود است. هدف جلوگیری از دسترسی یک صفحه وب به اطلاعات خصوصی یا آسیب رساندن به داده های کاربر است.

نمونه هایی از چنین محدودیت هایی عبارتند از:

جاوا اسکریپت در یک صفحه وب ممکن است پرونده های دلخواه را بر روی دیسک سخت بخواند و بنویسد ، آنها را کپی کرده یا برنامه ها را اجرا کند. اما دسترسی مستقیم به توابع سیستم عامل ندارد.

مرورگرهای مدرن این امکان را می دهند که با پرونده ها کار کند ، اما دسترسی محدود است و فقط در صورتی فراهم می شود که کاربر اقدامات خاصی انجام دهد.

روش هایی برای تعامل با دوربین / میکروفون و سایر دستگاه ها وجود دارد ، اما آنها به اجازه صریح کاربر نیاز دارند.

جاوا اسکریپت به راحتی می تواند از طریق شبکه به سرور جایی که صفحه فعلی از آن بدست آمده است ارتباط برقرار کند. اما توانایی آن در دریافت داده از سایر سایت ها / دامنه ها فلج شده است.

در صورت استفاده از JavaScript در خارج از مرورگر ، به عنوان مثال در سرور ، چنین محدودیتی وجود ندارد.

برای فراگیری جاوا اسکریپت می توانید به سایت قدرتمند www.w3schools.com مراجعه نمایید.

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

سی شارپ رتبه چهارم را از بین 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 کسب کرده است .

C # یک زبان برنامه نویسی شی گرا ،  منبع باز ، ساده ، مدرن ، انعطاف پذیر و تنوع پذیر  است.

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی در زمینه علوم رایانه و زبانی است که برای نوشتن برنامه های نرم افزاری استفاده می شود  که در سال 2001 توسط مایکروسافت ایجاد و راه اندازی شده است.

اگر به تاریخچه زبانهای برنامه نویسی و ویژگیهای آنها نگاه کنید ، هر زبان برنامه نویسی برای یک هدف خاص و برای حل یک نیاز خاص در آن زمان طراحی شده است.

زبان C #  طراحی شده است تا برنامه نویسان انواع نرم افزارها را با استفاده از یک زبان برنامه نویسی واحد بسازند.

syntax زبان C #  از C ++ ، Java ، Pascal و چند زبان دیگر تأثیر پذیرفته است.

سی شارپ تحت فریمورک . NET ساخته شده است که به طور مستقل توسط مایکروسافت اداره می شود.

در اینجا لیستی از انواع برنامه های کاربردی قابل ساخت با C #  را عنوان می کنیم :

 • برنامه های مشتری Windows (Windows client applications)
 • کتابخانه ها و مؤلفه های ویندوز (Windows libraries and components)
 • خدمات Windows (Windows services)
 • برنامه های وب
 • خدمات وب و API وب
 • برنامه های موبایل iOS و Android
 • خدمات پس زمینه (Backend services)
 • برنامه ها و خدمات Azure cloud
 • پایگاه داده با استفاده از ابزارهای ML / Data
 • نرم افزارهایی مانند Office ، SharePoint ، SQL Server و غیره.
 • هوش مصنوعی و Machine learning
 • Blockchains
 • دستگاه های اینترنت اشیاء
 • کنسول های بازی و سیستم های بازی
 • بازی های ویدیویی

C # 8.0 آخرین نسخه  آن است.

بعضی از انواع داده ای در سی شارپ عبارتند از :

 1. رشته ها :

در هر زبان برنامه نویسی ، برای نشان دادن یک مقدار ، به یک نوع داده نیاز داریم. نوع داده Char یک شخصیت را در NET نشان می دهد که به عنوان یک مجموعه متوالی فقط خواندنی از انواع داده های Char ذخیره می شود . و برای ذخیره متن استفاده می شود .

نوع داده System.String رشته ای از کاراکتر ها  را در .NET نشان می دهد. کلاس رشته ای در C # یک شیء از نوع System.String است.

 1. آرایه ها :

Array مجموعه ای از اشیاء یا انواع است. عناصر آرایه C #  می توانند از هر نوع ، از جمله نوع آرایه باشند. یک آرایه می تواند تک بعدی یا چندبعدی باشد.

در C # ، شاخص یا index آرایه از صفر شروع می شود. این بدان معناست که اولین مورد از یک آرایه از صفر شروع می شود و موقعیت آخرین مورد در یک آرایه تعداد کل آرایه منهای یک خواهد بود. بنابراین اگر یک آرایه دارای 10 مورد باشد ، آخرین مورد شناسه نه است .

C # ترکیبی از C و C ++  است که برای رقابت با زبان جاوا ساخته شد. C # یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که برای بهبود بهره وری در توسعه برنامه های وب طراحی شده است.

C # دارای ایمنی از نوع ( type-safety ) ، جمع آوری زباله (garbage collection)  ، پشتیبانی از نسخه و پشتیبانی از مقیاس پذیری و سایر ویژگی هایی است

سی شارپ دلایل زیادی برای محبوبیت دارد :

شروع آسان: C # یک زبان سطح بالا است ، بنابراین به سایر زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C ، C ++  و Java نزدیکتر است و بنابراین یادگیری آن آسان می شود.

استفاده گسترده برای توسعه برنامه های دسکتاپ و وب: C # به طور گسترده برای توسعه برنامه های وب و برنامه های دسکتاپ استفاده می شود.

توسعه بازی: C #  به طور گسترده ای در توسعه بازی استفاده می شود .

از آنجا که C #  در فریمورک .Net توسط مایکروسافت توسعه یافته است ، مایکروسافت  IDE های مختلفی را برای اجرای برنامه های C #  فراهم می کند: از جمله Microsoft Visual Studio ، Visual Studio Express ، Visual Web Developer

در لینوکس از Mono می توان برای اجرای برنامه های C #  استفاده کرد.

برنامه های C # در چهارچوب .NET Framework اجرا می شوند ، یک جزء لاینفک ویندوز که شامل یک سیستم اجرای مجازی به نام زمان اجرای زبان مشترک CLR  و مجموعه ای از کتابخانه های کلاس است. CLR یک استاندارد بین المللی است که پایه و اساس ایجاد محیط های اجرایی و توسعه ای است که در آن زبان ها و کتابخانه های یکپارچه با هم کار می کنند.

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

تفاوت های کلیدی c++ و c# :

C ++ یک زبان برنامه نویسی سطح پایین است که ویژگی های شی گرا را به زبان پایه C خود اضافه می کند در حالی که C # یک زبان سطح بالا است.

C ++ به کد ماشین کامپایل می شود در حالی که C #  به CLR  (Common Language Runtime  ) زبان مشترک زمان اجرا ، که توسط JIT در ASP.NET تفسیر شده است ، کامپایل می شود .

C ++ یک زبان شی گرا است در حالی که C # یک زبان برنامه نویسی مؤلفه محور محسوب می شود.

در C ++ شما باید حافظه را به صورت دستی مدیریت کنید در حالی که C # در یک ماشین مجازی اجرا می شود که مدیریت حافظه را بطور خودکار انجام می دهد.

توسعه C ++ باید از معماری خاصی پیروی کند و باید قابل حمل باشد در حالی که توسعه C # باید ساده باشد .

زبان برنامه نویسی C # تحت تأثیر زبانهای C ++ ، Java ، Eiffel ، Modula-3 ، Pascal و غیره است.

آیا asp.net  همان c# است ؟

.NET همانطور که می دانید ، کتابخانه ای از کدهایی است که زبانهای NET با آنها صحبت می کنند.
زبانهای دات نت دارای انواع مختلفی از جمله: C # .NET ، VB.NET ، # F  هستند.
زبانهای NET با CIL (زبان متوسط ​​میانجی) کامپایل می شوند ، به این معنی که همه آنها “صحبت کردن” را با همان زبان شروع می کنند و بنابراین می توانند مکالمه کنند.
ASP.NET بخشی از کتابخانه .NET است که برای ساخت وب سایت ها استفاده می شود.

C # زبانی است که برای استفاده از .NET ایجاد شده است.  اما ASP.NET فرمت NET است که به شما در نوشتن برنامه های مبتنی بر وب و وب سایت ها کمک می کند. این دو کاملا متفاوت هستند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند .

برای یادگیری زبان c# می توانید به docs.microsoft.com مراجعه کنید .

5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

php بی همتا رتبه پنجم را از بین 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 کسب کرده است .

PHP چیست؟

PHP مخففHypertext Preprocessor است ،  یک زبان برنامه نویسی منبع باز که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و مخصوصاً برای توسعه وب مناسب است و می تواند در HTML استفاده شود.

کد PHP با دستورالعمل های مخصوص شروع و پایان  می یابد  که با <؟ php ؟> محصور شده اند .

آنچه php را از چیزی مانند JavaScript متمایز می کند این است که php سمت سرور یا همان serverside است و کد های آن سمت سرور اجرا شده و جواب آن به کاربر نمایش داده می شود . کاربر نتایج اجرای کدهای آن  را دریافت می کند ، اما نمی داند کد زیربنایی آن چیست و در پشت این کدها چه خبر است ؟

و به هیچ وجه این امکان وجود ندارد که کاربران بتوانند آنچه را که در پشت کدهای html قرار دارد ببینند .

بهترین موارد در استفاده از PHP این است که برای یک تازه وارد بسیار ساده است ، اما بسیاری از ویژگی های پیشرفته را برای یک برنامه نویس حرفه ای ارائه می دهد.

فایل پی اچ پی چیست؟

فایلهای PHP می توانند شامل متن ، HTML ، CSS ، JavaScript و کد PHP باشند

کد PHP روی سرور اجرا می شود و نتیجه به عنوان HTML ساده به مرورگر باز می گردد.

فایل های PHP دارای پسوند “.php”  است.

می تواند پرونده ها را روی سرور ایجاد یا باز کند ، اطلاعاتی را بخواند یا در آن بنویسد ، اطلاعاتی را حذف یا ویرایش کند .

می تواند داده های فرم را جمع آوری کند.

PHP می تواند کوکی ها را ارسال و دریافت کند.

می تواند داده ها را در بانک اطلاعاتی خود اضافه ، حذف ، اصلاح کند.

از PHP می توان برای کنترل دسترسی کاربر استفاده کرد.

PHP می تواند داده ها را رمزگذاری کند.

با PHP محدود به HTML نیستید. می توانید تصاویر ، فایلهای PDF و حتی فیلم های فلش را خروجی بگیرید. همچنین می توانید از هر متنی مانند XHTML و XML استفاده کنید.

PHP بر روی سیستم عامل های مختلف (ویندوز ، لینوکس ، یونیکس ، Mac OS X و غیره) اجرا می شود.

تقریباً با کلیه سرورهای مورد استفاده امروز سازگار است (Apache ، IIS ، و غیره).

از طیف گسترده ای از پایگاه های داده پشتیبانی می کند.

رایگان و آسان  است.

PHP 7 بسیار سریعتر از نسخه پایدار محبوب قبلی PHP 5.6  است.

PHP 7 در پردازش خطا بهبود یافته است.

PHP 7 از عملگرهای  جدید پشتیبانی می کند (مانند  <=>).

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. که برای توسعه وب سایت های Static یا وب سایت های Dynamic یا برنامه های وب استفاده می شود.

اسکریپت های PHP فقط بر روی سروری که PHP بر آن نصب شده باشد قابل تفسیر هستند. رایانه هایی که به اسکریپت های PHP دسترسی دارند فقط به یک مرورگر وب برای اجرای آن ها احتیاج دارند.

اسکریپت مجموعه ای از دستورالعمل های برنامه نویسی است که در زمان اجرا تفسیر می شود.

یک زبان برنامه نویسی زبانی است که اسکریپت ها را در زمان اجرا تفسیر می کند. اسکریپت ها معمولاً در محیط های نرم افزاری دیگر تعبیه شده اند.

هدف اسکریپت ها معمولاً افزایش کارایی یا انجام کارهای معمول برای یک برنامه است.

بیشتر سرورهای میزبانی وب برخلاف زبانهای دیگر مانند ASP که به IIS احتیاج دارند از PHP بطور پیش فرض پشتیبانی می کنند. این امر PHP را به یک انتخاب مقرون به صرفه تبدیل می کند. ضمن آنکه یادگیری آن خیلی سریع تر و آسان تر از asp است .

php به طور منظم به روز می شود تا با آخرین روند فن آوری هماهنگ باشد.

شما فقط باید آن را روی سرور نصب کنید و کامپیوترهای مشتری نیازی به نصب PHP ندارند؛ فقط یک مرورگر وب کافی خواهد بود.

از نظر سهم بازار ، بیش از 20 میلیون وب سایت و برنامه در اینترنت وجود دارد که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP ایجاد شده است.

از PHP برای ساخت برخی از نرم افزارهای رایج مانند ابزارهای بلاگ نویسی مانند وردپرس و جوملا و همچنین منابع تجارت الکترونیکی مانند OpenCart و Prestashop و Buletin Board مانند PHPBB و vBulletin استفاده می شود.

می توانید از PHP برای اضافه کردن قابلیت های اضافی به وب سایت خود استفاده کنید یا حتی می توانید افزونه های WordPress را برای استفاده تجاری ایجاد کنید.

Php برای ارتباط اندروید با سرور نیز بسیار کاربردی است . و از آن برای نوشتن صفحات وب بدون نیاز به html برای ارسال اطلاعات به سرور از اندروید اندروید و ذخیره آن ها در دیتابیس و یا خواندن اطلاعات دیتابیس و ارسال آن ها با فزمت json به اندروید استفاده می شود .

یکی از ویژگی های محبوب php آن است که انواع داده ها در آن تنها با یک نوع تعریف و شناخته می شوند و تنها با استفاده از یک علامت $ در آن می توان هر نوع داده آن را تعریف کرد و نیازی به دانستن اسم چندین نوع داده ای مانند c#  و قوانین تبدیل آن ها به یکدیگر نیست .

برای فراگیری php به سایت www.php.net و یا w3schools مراجعه نمایید .

حداقل با یادگیری یکی از این 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020 می توانید درآمد بسیار خوبی را برای خود کسب کنید .

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

8 نظر در مورد 5 زبان برنامه نویسی برتر 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام من دارم کاتلین کار میکنم چون رشته ام چیز دیگه ای بود تو اندروید استودیو دارم اذیت میشم اصلا نمیفهمم اصطاحات و … رو چی پیشنهاد میدید ؟ بهم اول پایتون رو خواستم شروع کنم ولی دیدم اصلا بازار کار نداره تو ایران الافیه واسه همین بیخیالش شدم کم کم داره بدم میاد از برنامه نویسی واقعا اذیت میشم واسم هیجان نداره همش یه سری کد تو در تو اصلا نمیفهمم کدوم به کدوم انگاری از دور قشنگه از طرفی هم دوست دارم یاد بگیرم ولی نمیشه انگاری توروخخدا یه راهنمایی کنین من چیکار کنم

  ۱۷

  1. سلام دوست عزیز . بله پایتون یه مقداری بازار کارش در ایران هنوز جا نیفتاده و کمه . در مورد اندروید باید بهتون بگم اگر جاوا رو یاد نگیرید خیلی سختتون میشه کار با کاتلین . در هر صورت چیزی که من برداشت میکنم از حرف شما اینه که اندروید رو خوب بلد نیستید . اول علاقه تون رو پیدا کنید که میخواهید اپلیکیشن بسازید یا سایت . اگر قراره روی اپلیکیشن کار کنید از مقدمات اندروید و صفر شروع کنید اصولی یاد بگیرید و اگر میخواهید سایت رو شروع کنید که درآمدو بازار کار خوبی هم داره وردپرس رو یاد بگیرید . میتونید به صورت فریلنسری ابتدای کار ، کار کنید .

   ۱۷

 2. بسیار عالی بود. من رو ترغیب کردید تا پایتون رو هم به دامنه زبان های برنامه نویسی ام اضافه کنم.
  از نویسنده و ادمین سایت کمال تشکر رو دارم.

  ۱۷

  1. دوست عزیزم حتما سعی کنید ابتدا به یک زبان تسلط کامل پیدا کنید و در اون حرفه ای بسید بعد به سراغ یادگیری زبان دیگری برید . انشاالله موفق باشید . آنچا مسلم هست واقعا جاوا غول زبان های برنامه نویسی هست و خواهد ماند و پایتون هم داره خیلی سریع رشد میکنه . حوزه کاریتون رو مشخص کنید و با انگیزه ادامه بدید

   ۱۷