سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

10 نکته در بستن قرارداد برد – برد

571 بازدید
10 نکته در بستن قرارداد

10 نکته در بستن قرارداد برد – برد ، در نوشتن قرارداد چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

10 نکته در بستن قرارداد برد – برد : برای طراحی یک سایت یا اپلیکیشن باید به بسیاری از نکات توجه کنیم که در نگاه اول ممکن است توجه ما را جلب نکرده باشند . در یک قرارداد باید نفع هر دو طرف را در نظر گرفت و یک جانبه نگاه نکرد .

1.هاست و دامین را چه کسی و به چه نامی باید تهیه کند ؟

هزینه تهیه هاست و دامین می تواند به صورت توافقی توسط یکی از طرفین با توجه به مفاد قرارداد تعیین شود . اما قطعا بهتر خود هزینه تهیه آن را شخص کارفرما تقبل کند.

مسئولیت حقوقی محتوایی که بر روی هاست قرار میگیرد بر عهده شخصی خواهد بود که آن را تهیه کرده است ، پس به هیچ عنوان طراح یا همان مجری نباید مبادرت به خرید هاست و دامین با نام خود کند .

البته دو دلیل دیگر نیز از بین 10 نکته در بستن قرارداد وجود دارد که بهتر است کارفرما خودش به تهیه هاست و دامین بپردازد . دلیل اول آنکه کارفرما باید دسترسی کامل به پنل کاربری هاست خود داشته باشد تا بتواند آن را در سر رسیدهای مشخص شده تمدید کندو نکته اصلی آنکه شرکت های سرویس دهنده از ثبت نام کننده مدارک هویتی مانند اسکن کارت ملی را درخواست می کنند . لذا باید حتما هاست و دامین به نام خود کافرما و پنل کاربری ساخته شده برای او تهیه شود . ضمن آنکه اگر کافرما به هر دلیلی تصمیم به تغییر شرکت سرویس دهنده هاست و دامین خود داشته باشد یا با مشکل فنی مربوط به شرکت سرویس دهنده روبرو شود ( مانند از دسترس خارج شدن هاست ) باید بتواند با دسترسی لازم در بخش مربوطه پنل کاربری تیکت ثبت کند .

2.کار را قبل از بستن قرارداد و امضای طرفین شروع نکنید !

حتما به خاطر داشته باشید هیچ گاه قبل از آنکه یک قرارداد از طریق هر دو طرف امضا نشده است کار بر روی پروژه را شروع نکنید .

در غیر اینصورت شما نمی توانید در صورت بروز هر مشکلی به موضوعی استناد کنید . چون عملا هیچ قراردادی بسته و امضا نشده است !!

3.مبلغ و نحوه پرداخت :

سالها تجربه اهل فن ثابت کرده است در این مورد رعایت چند نکته الزامی است . اول آنکه شرایط پرداختی را تنها به دو بخش تقسیم کنید یعنی 50-50 .

دوم حتما 50 درصد اول را در زمان شروع کار بر روی پروزه دریافت کنید .

سوم ممکن است کارفرما این شرایط راقبول نکند یا مبلغ پروژه خیلی بالا باشد ؟

نکته اول اینکه آنقدر نمونه کار خوب برای خود ساخته باشید که کارفرما با دیدن آنها به شما اعتماد کند و نکته دوم آنکه اگر مبلغ قرارداد بالا رفته و پرداخت آن برای کافرما سخت می شود ، پروژه را فاز بندی کرده و در هر فاز دقیقا با تحویل دادن موارد مشخص شده مبلغ تعیین شده برای همان فاز را دریافت کنید . نه کمتر نه بیشتر !

4.مدت زمان پشیبانی مشخص کنید :

در قرارداد تعهدات خودتان و مدت زمان پشتیبانی را مشخص کنید . و ذکر کنید تعهدات شما در زمان پشتیبانی و بعد از اتمام پروژه چه مواردی خواهد بود .

در اولین قدم بعد از بستن قرارداد باید یک طرح اولیه را برای کارفرما ارسال کنید و بعد از این مرحله براساس همان طرح کار را ادامه دهید .

اما مهمترین موضوع آن است که حتما قبل از شروع کار نمونه طرح های مورد پسند کارفرما را از او تحویل گرفته و دیده باشید . به طور مثال از او بپرسید نمونه سایت ها یا اپلیکیشن های مورد پسند او در حوزه کاری خودش کدام ها هستند . بدون داشتن پس زمینه از فضای ذهنی کارفرما شروع به کار نکنید چون این کار باعث ایجاد درسر برای خودتان ، ایجاد توقع و نارضایتی دو طرفین می شود . چون ممکن است شما و کارفرما هر کدام در ذهن خودتان به طرح دیگری فکر کنید .

5.همه چیز رامکتوب کنید :

تمام فایل ها ، عکس ها و محتویات را باید در ابتدای کار از کارفرما تحویل بگیرید ، سورس پروزه را نیز به طور کامل پس از تسویه حساب باید به کارفرما تحویل دهید . همه را به صورت مکتوب شده در مستندات خود نگه دارید . قراردادن تعداد محدودی (مثلا 3 تا 5 عدد ) از نمونه کار ها یا مقالات یا محصولات کارفرما در سایت یا اپلیکیشن وظیفه شماست و باقی کار را باید در یک جلسه حضوری در صورت امکان یا یک فایل ویدئویی ب او آموزش دهید .

قراردادن باقی محتواها نیاز به دریافت هزینه مجزا ، نوشتن الحاقیه یا قرارداد جداگانه و تعیین زمان مجزا دارد ، کار شما برنامه نویسی است نه تهیه عکس یا محتوا گذاری !!

10 نکته در بستن قرارداد

 6.فسخ قرارداد معنی ندارد :

ار شما به تعهدات خود پایبند بوده اید و پروژه را پیش برده اید کارفرما باید هزینه های تعیین شده را نیز بپردازد . 50 درصد هزینه در هنگام شروع کار توسط مجری دریافت شده است و 50 درصد دوم نیز در زمان اتمام کار و تایید کارفرما باید پرداخت شود .

در صورتی که به هر دلیلی کارفرما تصیم به فسخ قرارداد بگیرد با توجه به زمان صرف شده از سمت شما هزینه 50 درصد اول نباید عودت داد شود .

توجه داشته باشید که فرض بر آن است که تخصص شما برای انجام پروژه کافی بوده و شما پروژه را براساس همان تعهدات و به درستی پیش برده اید .

در صورتی که تعلل و کم کاری از سمت شما باشد باید خسارت نیز به کارفرما و زمانی که از او تلف شده است نیز پرداخت کنید .

 

  7.پروژه به عنوان نمونه کار شما معرفی خواهد شد :

به خاطر داشته باشید به هیچ عنوان زیر بار معرفی نکردن پروژه به عنوان نمونه کار خود نروید . جدا از بحث درامدی و دریافت هزینه ، شما این پروژه ها را برای آن انجام می دهید که آن ها را به عنوان نمونه کار خود معرفی کرده و کارفرماهای بعدی را جذب کنید . اگر قرار باشد پروژه به هر بهانه ای از طرف کارفرما ، به عنوان نمونه کار شما معرفی نشود و شما نتوانید نام خود یا برند خود را به عناون برنامه نویس یا طراح آن در آن درج کرده و بیان خود یا حداقل در رزومه خود ، آن را درج کنید ارزش انجام این پروژه صفر است .

بر روی اصول خود پافشاری کنید و به هیچ دلیل یا بهانه ای از آن کوتاه نیایید ، درخواست شما نامعقول و غیر مجاز نیست !

 

    8.شرح خدمات :

شرح خدماتی که قراراست برای کارفرما انجام دهید با ذکر جزئیات کامل بنویسید . اگر قرار است یک سایت تحویل دهید جزئیات مربوط به انجام آن و افزونه هایی که قرار است استفاده کنید را در قرارداد ذکر کنید .

و اگر قرار است یک اپلیکیشن بسازید حتما نام تمام صفحاتی که قرار است ساخته شود را ذکر کنید تا هیچ جای شبهه و سوالی باقی نماد

    9.به هیچ وجه بدون بستن قرارداد کار نکنید :

اگر بین شما و کارفرما قراردادی بسته نشود هیچ یک از طرفین نمی توانند نسبت به دریافت خدمات درست اقدام کنند . اگر شما قراردادی را تنظیم نکنید نباید انتظار دریافت وجه داشته باشید .

حتما زمان کلی تحویل پروژه را ذکر کنید و قرارداد را باز نگذارید . یعنی مشخص کنید پروژه در چند روز کاری قرار است به اتمام برسد .

به هیچ عنوان تحت فشار کارفرما از زمان انجام پروژه کم نکنید . این شما هستید که می دانید بحث فنی و کد نویسی چقدر زمان می برد . اگر کارفرما نمی تواند این شرایط را بپذیرد بهتر است اصلا کاری انجام نشود .

حتی با برادر خود قرارداد ببندید یا هیچ کدورتی ایجاد نشود .

اگر بدون بستن قرارداد پروژه را شروع کید کارفرما هیچ ذهنیتی از کاری که شما قرار است انجام دهید نخواهد داشت ، این یعنی سوتعبیر و ایجاد مشکل .

همیشه حق به جانب نباشید و شرایط کارفرما را نیز درک کنید و تغییرات مد نظر او را نیز در صورتی که معقول است و نیاز به تغییرات کلی ندارد در نظر بگیرید . به همین دلیل ضروری است در ابتدای کار طرح اولیه را به کارفرما نشان دهید تا کارفرما نتواند هر لحظه در کار شما دخالت کرده و اختلال ایجاد کند یا خواسته های بی جا داشته باشد .

    10.بعضی کلمات بار قانونی دارند ، هر چیزی را امضا نکنید :

اشتباه نکنید برای بستن قرارداد حتما لازم نیست شرکت یا برندی را به نام خود ثبت کنید ، هر قراردادی بین دو طرفین با امضای آن ها وجهه قانونی دارد و قابل پیگیری است .

بعضی کلمات بدون آنکه به نظر برسد دارای بار قانونی هستند پس هر کاغذی را بدون دانستن و آگاهی از بار قانونی ان امضا نکنید .

و یا آنکه اگر شما مطلبی را دقیقا در قرارداد خود ذکر نکرده باشید و تنها تصور کنید که این مفهوم را می رساند کا فی نیست و هیچ بار قانونی ندارد !!

لذا همه چیز را شفاف و دقیق در قرارداد ذکر کنید . هیچ جمله ای نباید دارای ابهام باشد .

در بستن قرارداد طراحی ایت و اپلیکیشن نکات زیادی را باید بدانید . امیدواریم با دانستن 10 نکته در بستن قرارداد تعداد زیادی از مشکلات و سوالات شما برطرف شده باشند .

یک توصیه دوستانه : حتما به عنوان یک برنامه نویس کار با فتوشاپ را یاد بگیرید . چرا که انجام و ساخت سایت و اپلیکیشن بدون آن تقریبا غیر ممکن است !!

10 نکته در بستن قرارداد
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد 10 نکته در بستن قرارداد برد – برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.