سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

کتابخانه ها در Androidx

626 بازدید
کتابخانه ها در Androidx

کتابخانه های Androidx

در این مقاله به موضوع مهم ورژن جدید کتابخانه ها در Androidx خواهیم پرداخت . مسئله ای که با به روز رسانی اندروید استودیو به معضلی برای برنامه نویسان تبدیل شده است . اما با دانستن راه حل متوجه می شوید که با مشکل بزرگی برخورد نکرده اید . و به راحتی با چند تغییر کوچک می توانید به راهتان ادامه دهید .

اخیرا گوگل کتابخانه های Android  را به Android Jetpack یا AndroidX تغییر داده است . که نه تنها مختصات کتابخانه های Maven  اندروید تغییر کرده است ، بلکه نام بسته های آن ها نیز دچار تغییر شده است.

به عنوان مثال ، android.support.v7.app.AppCompatActivity  اکنون به androidx.appcompat.app.AppCompatActivity تغییر کرده است. اما دلیل این تغییر ناگهانی چه بود ؟

در گذشته نام بسته ها دچار یک آشفتگی گیج کننده بود ، بنابراین در دراز مدت این یک حرکت عالی است. اگرچه در کوتاه مدت ، این تغییرات و  به روزرسانی ها نیاز به تغییرات گسترده ای در مبنای کدهای برنامه نویسان دارد.

از لحاظ تئوری ، این مهاجرت باید به آسانی اجرا شود و با استفاده از ابزار  Migate to AndroidX در Android Studio این تغییر باید به آسانی انجام شود . اما متاسفانه همه چیز به این راحتی میسر نمی شود .

قبل از شروع به مهاجرت به ورژن  AndroidX ، باید کتابخانه ها را به آخرین نسخه های موجود ، به روز نمایید. به این ترتیب جهش از ورژن های قدیمی به ورژن های جدید فقط نیاز به تغییر نام بسته دارد. این بدان معنی است که در اکثر موارد کتابخانه ها را باید به نسخه v28.0.0 ارتقا دهید. برخی از کتابخانه ها از سایر نسخه ها استفاده می کنند: به عنوان مثال ، ما مجبور بودیم اندروید KTX را به v0.3 و کتابخانه Room را به v1.1.1. ارتقا دهیم.

و اما برای استفاده از ورژن اندروید ایکس ممکن است برخی کتابخانه ها با ورژن های قبلی سازگار باشند. به طور مثال برای استفاده از SqlDelight به نسخه قدیمی کتابخانه نیاز دارید.

اما گاهی برای مهاجرت به اندروید ایکس پیدا کردن ورژن های جدید تمام کتابخانه ها آسان نیست .

در این بخش لیست ورژن های کتابخانه های Androidx که توسط گوگل عرضه شده است را در اختیار شما قرار خواهیم کرد.

AndroidX یک پروژه منبع باز است که تیم Android از آن برای توسعه ، آزمایش ، بسته بندی و انتشار کتابخانه ها در Jetpack استفاده می کند.

Jetpack  یک ابزار مفید است که به طور خودکار وابستگی های شما را در زمان ساخت به AndroidX منتقل می کند. باید توجه داشته باشید تمام توسعه های آینده در برای نسخه های AndroidX اتفاق خواهد افتاد و نسخه های قبلی دیگر به روز نخواهد شد .

فضای نام androidx شامل کتابخانه های Android Jetpack هستند. کتابخانه های موجود در فضای نامی andandroidx به طور جداگانه از سیستم عامل اندرویدی استفاده می کنند و با تمام نسخه های قبلی Android سازگاری دارند .

AndroidX یک پیشرفت اساسی در کتابخانه اصلی Android است که دیگر ارتقا نخواهد یافت . بسته های androidx با ارتقای ویژگی ها و کتابخانه های جدید ، کاملاً جایگزین کتابخانه های قبلی خواهد شد .

AndroidX شامل ویژگی های زیر است:

  1. همه کتابخانه های AndroidX از یک فضای نامی ثابت و با رشته androidx شروع می شوند.
  2. بر خلاف کتابخانه های سابق ، بسته های androidx به طور جداگانه نگهداری و به روز می شوند. بسته های androidx نسخه 1.0.0 شروع می شوند. شما می توانید کتابخانه های AndroidX را در پروژه خود به طور مستقل به روز کنید.
  3. نسخه 28.0.0 آخرین نسخه از کتابخانه های android بود . نسخه های کتابخانه support دیگر به روز نخواهد شد همه ویژگی های توسعه داده شده جدید در فضای نام androidx قرار خواهند گرفت .
کتابخانه ها در Androidx

اگر می خواهید از کتابخانه هایی با نام androidx در یک پروژه جدید استفاده کنید ، باید  SDK خود را روی Android 9.0  یعنی API 28  یا بالاتر قرار دهید .

و Android Gradle خود را روی gradle.properties به صورت زیر تنظیم نمایید :

  • android.useAndroidX  : هنگامی که این ویژگی بر روی true قرار دارد ، افزونه Android به جای کتابخانه های قدیمی از کتابخانه های مناسب AndroidX استفاده می کند.
  • android.enableJetifier:  هنگامی که این ویژگی بر روی true قرار دارد ، افزونه Android به طور خودکار کتابخانه های شخص ثالث موجود را منتقل می کند تا با استفاده از بازنویسی دوتایی آنها ، از وابستگی های AndroidX استفاده کنند.

AndroidX یک کتابخانه مجدداً طراحی شده است تا نام بسته ها را روشن تر کند. بنابراین  از این پس ، سلسله مراتب اندروید فقط برای کلاس های پیش فرض اندرویدی خواهد بود ، که همراه با سیستم عامل اندروید و سایر کتابخانه ها یا وابستگی ها ، بخشی از androidx هستند . بنابراین از این پس تمامی توسعه های جدید در androidx به روز می شوند.

به طور مثال ورژن جدید کتابخانه ها در Androidx به این صورت خواهند بود :

  com.android.support.** : androidx.
com.android.support:appcompat-v7: androidx.appcompat:appcompat

com.android.support:recyclerview-v7: androidx.recyclerview:recyclerview

com.android.support:design : com.google.android.material:material

برای مهارجرت به androidx می توانید از منوی Android Studio گزینه Refactor و سپس انتقال به AndroidX را انتخاب کنید . و در انتها تغییراتی را که باید انجام شود بپذیرید.

 

برخی از ورژن های قدیمی android  در AndroidX بدین صورت هستند :

Old

New
android.support.**androidx.@
android.databinding.**androidx.databinding.@
android.design.**com.google.android.material.@
android.support.test.**(in a future release) androidx.test.@
android.arch.**androidx.@
android.arch.persistence.room.**androidx.room.@
android.arch.persistence.**androidx.sqlite.@
 
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد کتابخانه ها در Androidx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.