سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

482 بازدید
چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟ جاوا یاد بگیرم یا نه ؟

در واقع حقیقت آن است که اندروید براساس زبان جاوا نوشته شده است پس اینطور نیست که بگوییم اندروید چیزی مجزا از جاواست . اگر سینتکس زبان جاوا را یاد بگیرید ممکن است کمی به یادگیری بهتر شما در برنامه نویسی اندروید کمک کند ولی تقریبا می توانیم بگوییم سینتکس جاوا را به طور کلی در کدهای اندروید استفاده نخواهیم کرد . در نتیجه اگر یادگیری برنامه نویسی اندروید را از صفر و با همان اندروید استودیو آغاز کنیم چیزی را از دست نداده ایم و با مشکل مواجه نخواهیم شد .

در کل برای شروع یادگیری برنامه نویسی اندروید یادگیری جاوا می تواند کمک کننده باشد ولی شرط  واجب نیست .

چه مباحثی را باید یاد بگیریم ؟

قطعا این شما هستید که ترتیب یادگیری مباحث را با توجه به دانش خود مشخص می کنید . اگر تا به حال با اندروید استودیو کار نکرده اید و اصلا با مباحث برنامه نویسی اندروید آشنا نیستید باید از مباحث مقدماتی شروع کنید .

 از نصب اندروید استودیو آغاز کنید و ادامه دهید . اما اگر قبلا با مقدمات برنامه نویسی اندروید آشنا شده اید بنا به نیاز خود باید مطالب سطح های بالاتر را دنبال کنید . در ادامه شما را با ترتیب مباحث آشنا خواهیم کرد .

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

ترتیب یادگیری به چه صورت باید باشد ؟ مباحث مقدماتی ، تکمیلی یا سمت سرور کدام هستند ؟

مباحث مقدماتی در اندروید شامل مباحثی می شود که بدون آن ها اصلا نمی توانید اولین پروژه خود را اجرا کنید.

 آشنایی با تنظیمات اندروید استودیو ، نحوه sync کردن پروژه جزو اولین مباحث هستند .

 در واقع شما اگر نتوانید برای بار نخست اندروید استودیو را نصب ، تنظیم و آپدیت کنید ، نمی توانید با اندروید استودیو کار کنید . در وهله دوم باید عناصر اصلی اندروید استودیو را بشناسید ،  یعنی باید بدانید هر المان یا ویجت در اندروید استودیو چه وظیفه ای را بر عهده دارد ، چه ویژگی هایی دارد و چه خروجی به ما خواهد داد.

ضمن آنکه باید بدانیم هر المان یا ویجت در چه لایه ای باید قرار بگیرد وچطور صفحه ما ریسپانسیو می شود . 

پس در مرحله بعد باید بتوانید خروجی اولین کدهایی را که مینویسید در یک خروجی اولین کدهایی یا گوشی اندرویدی ببینید تا بتوانید نحوه کار هر ویجت را تشخیص دهید.

مفاهیم اولیه در اندروید استودیو آشنایی با ویجت های پر کاربرد است مانند منو ها ، آلرت دیالوگ یا صفحاتی مثل فرگمنت ها .

در بخش های نخست کارمان باید با بخش های مختلف اندروید استودیو و کار هر کدام آشنا شویم .

مانند بخش مربوط به رنگ ها ، عکس ها ، لایه ها ، متن ها یا استایل ها .

و بعد از آن با تابع های اولیه و متغیر ها و مجوز ها باید آشنا شوید . آنچه باعث می شود ما بتوانیم با امکانات مختلف اندروید کار کنیم ، کتابخانه های متفاوتی است که برنامه نویسان مجرب اندروید ، آنها را برای کار ما نوشته و آماده کرده اند و تنها لازم است که این کتابخانه ها را به پروژه خود اضافه کنیم تا بتوانیم از امکانات یا ویجت های منحصر به فرد ان ها استفاده کنیم .

جای تاسف است که برای استفاده از اکثر این کتابخانه ها باید به سرور هایی متصل شویم که برای کشورمان دسترسی به آن ها محدود شده است ، اما خبر خوب آن است که برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد .

برای استفاده از این امکانات بدون هیچ گونه مشکلی می توانیم از سرویس شکن استفاده کنیم .

اگر این مباحث را فرا گرفته اید به شما تبریک می گوییم شما از مباحث مقدماتی عبور کرده اید . حال می توانید وارد مباحث تکمیلی شوید .

مباحث تکمیلی در اندروید استودیو مباحث یک سطح بالاتر از سطح مقدماتی هستند . یعنی مباحثی که بدون آنها نمی توانیم پروژه های مختلف را به صورت کاربردی نوشته و طراحی کنیم .

مباحث بخش تکمیلی شامل کار با ویجت های بسیار پر کاربرد مثل ریسایکلرویو هستند .

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

مهمترین نکته در زمان یادگیری اندروید نحوه برطرف کردن ایرادهای پروژه یا همان debuging  و سرچ کردن در گوگل برای یافتن راه حل مشکلات است . به خاطر داشته باشید کسی که بیش از همه می تواند به شما کمک کند خودتان هستید .

مبحث بعدی در اندروید که بسیار مهم است ، مبحث کار با دیتابیس های داخلی گوشی مانند sqlite  یا realm ، مبحث shaird prefrences و  json  است . کار با runtime permission ها نیز یکی از مهمترین مباحث در اندروید است .

 گوگل از ورژن گوشی های 7 به بعد اجازه دسترسی به بعضی مبانع گوشی را در زمان اجرای هر اپلیکیشن دریافت می کند . در نتیجه برای کار با گوشی های سطح 7 به بعد باید به این مباحث مسلط باشیم .

از دیگر مباحث بسیار مهم در اندروید تسلط به مبحث volley است . اکثر برنامه های کاربردی که نوشته می شوند برای کار کردن نیاز به برقراری ارتباط به سرور دارند و در واقع آنلاین هستند . برای کا ر با سرور باید به تابعی که این کار را برای ما میسر می کند یعنی تابع های volley  مسلط شویم و بدانیم که اندروید برای دریافت اطلاعات از سرور و ارسال اطلاعات به سرور کدها را به فرمت  json در می آورد پس حالا متوجه می شویم چرا  باید json در اندروید را نیز قرا می گرفتیم .

البته برای کار با سرور توابع و متدهای دیگری نیر وجود دارند مانند gson یا  retroift که البته هر کسی بنا به ویژگی های هر کدام از این تابع ها یا متد ها ترجیح می دهد با یکی از آن ها بیشتر کار کند .

تفاوت کد نویسی این متدها در ساده تر شدن و کاهش تعداد خط کدها برای رسیدن به یک مقصود واحد است و تفاوت در رسیدن به نتیجه تنها در صدم ثانیه هاست . پس الزامی برای کار کردن با یک روش خاص وجود ندارد .

شما مختارید با هر کتابخانه ای که با آن راحتتر هستید و با ایراد های کمتری  مواجه می شوید کار کنید . هر برنامه نویس ممکن است یکی از این متد ها را بهتر تشخیص داده و اصرار کند که از آن استفاده کنید . اما در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که با کدام متد بهتر ارتباط برقرا می کنید . قطعا این متدها قابلیت custom شدن توسط شما و توسعه یافتن برای مقصودتان را دارند. 

مباحث دیگری نیز در رده متدهای بخش تکمیلی اندروید قرار میگ یرند که در بخش مباحث تکمیلی اندروید نوین دولوپرز بیشتر با آن ها می توانید آشنا شوید .

بعد از کار با مطالب بخش تکمیلی شما آماده هستید که اپلیکیشن های کاربردی را بنویسید اما اکثر اپلیکیشن ها و ایده ها آنلاین بوده و به سرور برای اجرا نیاز دارند .

برای آنکه داده های ما در دیتابیس سرور ذخیره شوند و یا اپلیکیشن ما قابلیت دریافت اطلاعات از دیتابیس سرور را داشته باشند ، باید بتواند با استفاده از فرمت json این اطلاعات را ارسال کرده و یا دریافت نماید .

برای این کار کدهایی لازم هستند که این امکان را برای ما فراهم می آورند . این کدها با زبان های متفاوتی مانند php  یا asp در سرور نوشته می شوند.

قطعا یک برنامه نویس خبره که قرار است یک پروژه را از کافرما تحویل بگیرد نمی تواند بدون بخش سرور ، آن پروژه مورد نظر را تحویل دهد و خوشبختانه یا متاسفانه کدهای مربوط به بخش سمت سرور اندروید با کدهای صرف php ،  کمی متفاوت هستند .

در واقع برای کار با صفحات php که برای ارتباط با اندروید نوشته می شوند لازم نیست تمام متدهای php را فرا بگیرید و با کار کردن با بخشی از این متدها می توانید اطلاعات را به فرمت json و مورد قبول اندروید تبدیل کنید .

قطعا کار کردن با زبان php هر چند سخت باشد ولی از زبان asp برای گرفتن اطلاعات برای اندروید می تواند راحتتر باشد .

تنها نکته که برای کار کردن با زبان php باید به خاطر داشته باشید آن است که زبان php به حروف بزرگ و کوچک و فاصله های بی جا حساس است . می توان گفت زبان php  بیش از اندازه منظم است و اگر در کد نویسی شما بی نظمی مشاهده کند اصلا تمایلی به همکاری کردن با شما نشان نخواهد داد . لذا شما باید به دلخواه php اهمیت دهید !

نکته دیگری که وجود دارد آن است که شما باید بتوانید نیاز های خود را مرتفع کنید . برای ساخت یک پروژه بی نقص و رسیدن به هدف ، شاید لازم باشد مباحث دیگری هم یاد بگیرید از جمله کار با نرم افزار فتوشاپ ممکن است در بسیاری موارد کار شما را راحتتر کند .

تصویر از چطور برنامه نویس اندروید شوم؟

و نکته بسیار مهم دیگر این است که برای تحویل دادن یک پروژه واقعی به یک کارفرما اگر قرار است آن پروژه به صورت آنلاین باشد ما نمی توانیم از کارفرما بخواهیم با دیتابیس سمت سرور اندروید یعنی phpmyadmin کار کند و اطلاعات را به صورت دستی و دانه دانه در دیتابیس وارد کند . آنچه مسلم است یک پروژه کامل به یک پنل مدیریت نیاز دارد .

گویا درآمدزایی به این راحتی ها نیست . اما خبر خوب این است که با یادگیری این مطالب به خواسته های خود نزدیک تر خواهید شد . شما دیگر با برنامه نویسان مبتدی فاصله زیادی گرفته اید.

برای ساخت یک پنل مدیریت باید کمی با زبان های طراحی سایت یعنی html  و css آشنا شویم . و خبر خوب بعدی این است که با همان کدهای php که فرا گرفته اید می توانید پنل مدیریت خود را تکمیل کنید.

از آنجا که گروه نوین دولوپرز سعی داشته است تا تمام مطالب و اموزش های تدارک دیده برای شما را به صورت کاملا کاربردی  درآورد،  با در نظر گرفتن تمام این موارد به صورت بخش بندی شذه این مطالب را به طور کامل در بخش های مختلف مقدماتی ، تکمیلی و پروژه محور برای شما آماده کرده است .

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟ اما ما از این آموزش ها چه مقصودی داریم ؟  قطعا درآمد بهتر و رسیدن به زندگی مطلوب . پس بهتر است کمی به بررسی درآمد برنامه نویسان بپردازیم .

چطور برنامه نویس اندروید شوم؟

در آمد اندروید چقدر است ؟

خبر خوب این است که برای درآمد برنامه نویسان محدودیت و سقفی وجود ندارد . هر چه تخصص شما بیشتر باشد درآمد شما نیز مطلوب تر خواهد بود. اما ذکر چند نکته الزامی است .

اگر باور دارید کار شما ارزشمند است باید به خاطر داشته باشید هر کاری ارزش و قیمت خود را دارد . نباید فکر کنید چون تازه کار هستید و برای گرفتن یک پروژه از کارفرما باید مبلغ کار خود را کمتر از حد معقول تعیین کنید . این کار علاوه بر آنکه باعث می شود بعضی از اشخاص به خود اجازه توهین به کار شما را بدهند (چون تصور می کنند اگر کار شما ارزشمند بود حتما قیمت واقعی آن را دریافت می کردید ) علاوه بر آن خود شما هم ممکن است انگیزه کافی برای تحویل یک کار واقعا بی نقص و کامل را نداشته باشید.

در مراحل بعد همه از شما انتظار دارند همان مبلغ کم را برای پروژه های بعدی دریافت کنید. در آخر نتیجه چه خواهد بود ؟

هر شخصی بدون تخصص برای هر پروژه سنگینی ، حتی به شما خواهد گفت کسی را پیدا کرده که با مبلغ کمتر از شما برنامه نویسی خواهد کرد. آیا ارزش کار یک برنامه نویس این است ؟

در مقابل بعضی از دوستان نیز هستند که برای یک پروژه با مبلغ مشخص هزینه های دو تا سه برابری تعیین می کنند .

به نظر شما آیا کارفرما ها اینگونه به برنامه نویسان و تخصص آن ها اعتماد خواهند کرد ؟

آنچه مسلم است هر چقدر شما به طور حقیقی سطح تخصص خود را بالاتر ببرید و نمونه کارهای بهتر و بیشتر برای خود ایجاد کنید سطح درآمد شما به طور صحیح و منصفانه بالا خواهد رفت و هیچ گاه بی کار نخواهید ماند .

نکته جذاب در کار برنامه نویسان انعطاف پذیری زمانی و مکانی است . پس از این محبت باید کمال استفاده صحیح را داشته باشیم .  

برای داشتن نمونه کارهای جذاب و قابل ارائه بهترین روش آن است که برای نزدیکان خود ابتدا به صورت رایگان نمونه ای ایجاد کنید. تا در مراحل بعدی کارفرمایان با دیدن کارهای منحصر به فرد و با کیفیت ، به شما مراجعه کنند.

با ایجاد مزیت رقابتی برای خود و مهارتتان از باقی برنامه نویسان فاصله بگیرید .

امیدوارم تا به حال متوجه شده باشید که چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد چطور برنامه نویس اندروید شوم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. بسیار ساده و کاربردی و خلاصه و مفید بودش ممنون از وقت و به اشتراک گزاشتن تجربه هاتون با دوستان در این فیلد گزاشتین
    بازم ممنون

    ۱۵