سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

ناگفته های گوگل

536 بازدید
ناگفته های گوگل

ناگفته های گوگل

آیا همه چیز درباره گوگل را می دانیم یا ناگفته های گوگل هنوز وجود دارند ؟

شرکت گوگل در سیلیکون ولی واقع شده است . سیلیکون ولی فاصله بین شهر سانفرانسیسکو تا سن خوزه و بخشی از این دوشهر به حساب می آید .

ساختمان های این منطقه کوچک بیشتر شامل محل زندگی کارکنان این شرکت می شود .

دانشگاه استنفورد نیز در این منطقه واقع شده است .

Mountain view را می شود مهمترین بخش این منطقه نامید که شرکت گوگل در آن قرار دارد . شرکت گوگل متشکل است از تعداد زیادی از ساختمان های به هم مرتبط .

بین ساختمان های متعلق به شرکت گوگل در این منطقه ممکن است فاصله زیادی وجود داشته باشد که برای رفت و آمد بین ساختمان ها می توان از دوچرخه های مخصوص گوگل استفاده کرد !

گوگل حدود 140 هزار کارمند دارد و در شهر های مهم دنیا دفتر های دیگری نیز دارد . در شرکت گوگل هم تعداد زیادی از ایرانیان با عناوین مختلف کار می کنند .

لذا در رستوران های هر ساختمان این شرکت می توان غذاهای مخصوص ایرانی را نیز به راحتی پیدا کرد !

همان طور که می دانید اندروید نیز حالا متعلق به شرکت گوگل است . لذا یکی از ساختمان های این شرکت به اندروید تعلق دارد .

در بین فضاساختمان ها می توان زمین والیبال یا استخر های کوچک را هم دید . در بین ساعات کاری و اعات استراحت و ناهار می توان از این فضاها و بازی ها برای بازگشت انرژی استفاده کرد .

تردمیل ، تجهیزات ورزش تیاریکس و انواع تجهیزات ورزشی دیگر در این فضاها وجود دارد .

در داخل ساختمان های شرکت اغلب کافه هایی وجود دارد . اولین کافه این شرکت به نام اولین سر آشپز گروه گوگل یعنی چارلی نام گذاری شده است .

شرکت گوگل ابتدا با 9 نفر شروع به کار کرد که نفر نهم همان چارلی آشپز گروه بوده است . غذا در این شرکت برای کارمندان رایگان است ( گرچه در همه شرکت ها این مسئله متداول نیست ) . به این خاطر که کارمندان بتواندد روی کار خود تمرکز کنند و هم به این خاطر که در این شهر کوچک فضا و رستوران کافی برای پاسخ گویی به این حجم از افراد وجود ندارد لذا شرکت گوگل برای از بین بردن یکی از دغدغه های کارمندانش یعنی غذا فضای مخصوص رستوران و کافه را در ساختمان هایش تعبیه کرده است .

در صورتی که فرآیند یا اتفاق خاصی در شرکت اتفاق بیفتد یک گردهمایی برای به اشتراک گذاری آن بین همه کارمندان تشکیل می شود ( گرچه در شرکت مایکروسافت این گردهمایی ها به صورت ماهیانه وجود دارد ) . در کنار رستوران چارلی نیز باغچه های کوچکی برای کشت محدودی سبزی مورد نیاز غذاها وجود دارد که قابل استفاده هستند .

انواع امکانات مانند آرایشگاه سیار یا خشکشویی و رخت شویی برای ایجاد آرامش کارمندانی که همواره بین شرکت ها در رفت و آمد هستند یا هنوز مجرد هستند تعبیه شده است . که البته پرداخت هزینه آن هاتوسط خود اشخاص استاما رفت و آمد و دغدغه کارمندان قطعا با وجود این امکانات بسیار کم می شود و این خدمات رایگان نیست .

در ساختمان ها انواع امکانات لازم برای آن که بازدهی کارمندان به حداکثر برسد وجود دارد ، حتی قطعات جانبی سیستم ها مانند کابل یا موس در قفسه های مخصوصی تعبیه شده اند . در بعضی شرکت ها این تجهیزات بصورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد و در بعضی از شرکت ها با پرداخت هزینه می توانند از تجهیزات استفاده کنند تا زمان آن ها برای تهیه یک قطعه کوچک از بین نرود .

در ادامه بیشتر درباره ناگفته های گوگل در اینترنت صحبت می کنیم .

تصاویر ناگفته های گوگل

شرکت گوگل در سال 2019 بیست و یک ساله شد . در واقع ین شرکت در سال 1995 توسط لری پیج بنیان گذاری شده است.

لری پیج دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بوده است که ایده گوگل و وجود اطلاعات در دسترس همگان به ذهنش خطور می کند . در واقع او می خواسته اطلاعات موجوددر اینترنت را طبقه بندیورتبه بندی کند تا اطلاعات مرتبط به هم قابل نمایش باشند .

در واقع گوگل پروژه دکتری لری پیج بوده است. در همین حین او با سر گی که تازه وارد دانشگاه استنفورد بوده است اشنا می شود و هر دو کار بر روی این پروژه را شروع می کنند. سال 1997 دامنه google.com ثبت می شود . بعد از آن این دو دوست به ارائه ایده خود بیشتر برای فروش ان می پردازند .

در یکی از این ارائه ها به دوستان در مهمانی دانشگاه استنفورد شخصی به نام اندی بکتوشن که sunmicrosystem را اداره می کرده است با شنیدن این ایده ارزش آن را متوجه شده و چکی به مبلغ صد هزار دلار را به آن ها می دهد . و به آن ها پیشنهد می کند که کمپانی خود را بسازند و به جذب سرمایه گذار اشند و نه فروش ایده .

اما این چک متعلق به کمپانی گوگلی بوده است که هنوز وجود خارجی نداشت! در واقع اندی آن ها به ادامه ترغیب می کند .

در واقع او با ارزش ایده لری پیج را می فهمد . در سال 1998 شرکت گوگل ثبت می شود و چک نیز نقد می شود .

4 سپتامبر 1998 آن ها با اجاره یک پارکینگ یا گاراژ یک خانه ، گوگل را شروع می کنند . در سیلیکون ولی اجاره دادن گاراژ به این صورت در آن ها سال ها متداول بوده است.

اولین کارمند آن ها در همین سال استخدام می شود که تا سال 2012 نیز همراه ان ها بوده است . تا سال 1999 آن ها به 8 نفر تبدیل می شوند و نفر نهم همان سر آشپز گروه چارلی بوده است . سال 1999 دیگر جای این شرکت در گاراژ عوض می شود . نفر دهم هم که همان سگ معروف گوگل است .

سال 1999 در واقع برای اولین بار شرکت رسمی گوگل در سیلیکون ولی شکل واقعی به خود میگیرد. امیر کردستانی نیز به عنوانیک ایرانی همان سال وارد گوگل می شود .

درهمان زمان اشخاص مختلفی به دنبال خرید گوگل بوده اند اما حالا اغضای شرکت گوگل به دنبال سرمایه گذار برای کار خود بودند.

ظرف مدت 5 ماه بعد از آن آن ها می توانند 25 میلیون دلار سرمایه برای گوگل جمع کنند. یکی از اولین کسانی که بر روی گوگل سرمایه گذاری می کند ، جف بزوس مدیر عامل آمازون بوده است .

جدی ترین رغیب آن ها از همان ابتدا شرکت یاهو بوده که ایده خرید الگوریتم جستجویگوگل را در سال 1997 رد کرده بود . و همچنان نیز حاضر به سرمایه گذاری بر روی گوگل نشد . در سال 2002 نیز ایده سرمایه گذاری بر روی گوگل را رد کرد . کسانی که حالا اعتبار خودشان را دست داده اند . ارزش این کمپانی در سال 2019 هشتصد بیلیون دلار تخمین زده شد .

بعد از مدتی سیستم درآمدزایی گوگل براساس advertising  یا همان تبلیغات کلیکی شکل گرفت .

به مرور سیستم گوگل کروم ، گوگل مپ و بالاخره اندروید و یوتیوب وارد گوگل شدند.

که در این وهله اپل به بزرگترین رغیب گوگل تبدیل شد. مایکروسافت با راه اندازی bing  نیز وارد گردونه رقابت با گوگل شد و سرچ گوگل از انحصار درآمد . البته رقابت همیشه بد نیست و موجب افزایش کیفیت خدمات شرکت ها برای ماندن در این بازار رقابت می شود .

حالا google assistant  ، ماشین بدون سرنشین گوگل و google lenz محصولات جدید گوگل هستند . درسال 2010 نیز تعدادی بز برای خوردنعلف های اطراف شرکت بزرگ گوگل استخوام شدند !!

جالب اینجاست که اده هایی که در دانشگاه هاایجاد می شود حق نشر یا لایسنس دارند و متعلق به شخصی هستند که آن ها را برای بار ارائه کرده است. بایت این لایسنس آنفرد مبلغ یا سهامی رابه دانشگاه پرداخت می کند که همین مبلغ منبع درآمدی برای دانشگاه ها به حساب می آید .به همیندلیل است که دانشگاه ها این افراد را بورسیه می کند و در واقع یک سرمایه گذاری بدون ریسک انجام می دهد . دانشگاه استنفورد سهامش را در سال 2005 به گوگل فروخت .

در شرکت ها معمولا دیواری وجود ندارد و محیط های کاری مانند محیط کار اشتراکی و تعاملی است تا تعامل بین افراد و خلاقیت آن ها افزایش پیدا کند .

محیط کاری مدیران و کارمندان هر بخش دقیقا یکسان و مشترک و با تجهیزات مشترک است .

پاداش کاری در شرکت های بزرگ به این بستگی دارد که چقدر به دیگران کمک کرده اید و چقدر در به سرانجام رسیدن ایده دیگران موثر بوده اید .

در این شرکت ها حتی محیط هایی برای نواختن موسیقی برای کارمندان وجود دارد و همچنین محیط game  ، تلوزیون ، کتابخانه ، پازل ، لگو وجود دارد تا اگر در حین کدزنی دچار خستگی شوید بتوانید با مراجعه به این تجهیزات و فضاها ذهن راآرام کرده و تمرکز خود را دوباره بازیابی کنید .

بیشتر درآمد گوگل از تبلیغات کسب می شود . شما هر چیزی را در گوگل سر کنید ، هوش مصنوعی آن اطلاعات رادرباره شما تحلیل و جمع آوری می کند تا بداند چه تبلغی را چه زمانی ، و به چه صورت به شما نمایش دهد .

برای آنکه ایده خودمان را به گوگل عرضه کنیم دو راه وجود دارد . یکی اینکه کارمند گوگل شوید که راه بسیار سختی است . این شرکت به دنبال مدرک تحصیلی شما نیست اما مصاحبه و تجربه و کیفیت کاری شما بسیار مهم است و به سختیسنجیده می شود .

وراه دیگری آن است که آنقدر ایده خوبی را عرضه کرده باشید که گوگل آنرا از شما بخردو روی آن سرمایه گذاری کند . در واقع همان استارت آپ هایی که کار بر روی ایده ای را شروع کردند و بعد از مدتی به گوگل ملحق شدند .

گوگل حالا بخشی از شرکت الفابت است که به خاطر برخی مسائل مالی و حقوقی مانند برخی شرکت های بزرگ دیگر  زیر مجوعه آن شده است که یک فرد هندی به نام ساندار پیچای اداره کننده آن است .

منبع ناگفته های گوگل  : پیج اینستاگرام خانم سمیرا رحیمی مدیر هنری شرکت مایکروسافت

در واقع هدف از مقاله ناگفته های گوگل و مقاله  های بعدی که با همین مقاصد منتشر خواهد شد آن است که با آشنایی با روند کاری شرکت های بزرگ و معتبر دنیا بتوانیم محیط و امکانات بهتری در کشور ، شهر و استارت اپ خودمان ایجاد کنیم .

تصویر از سخنان گوگل
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد ناگفته های گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.