سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
سایت نوین دولوپرز غیر فعال شد . پلیر آموزش ها تا پایان سال ۱۴۰۲ فعال است در صورتی که با پلیرتان مشکل داشتید از طریق حساب کاربری تیکت ثبت کنید
0
0

تم light یا dark ؟ بایدها و نبایدها

938 بازدید
تم light یا dark ؟

تم LIGHT یا DARK ؟ بایدها و نبایدها

تم light یا dark ؟ مسئله این است !! در طول چند سال گذشته ، تم های تاریک بیشترین ویژگی درخواستی در طراحی اپلیکیشن ها بوده اند .اکنون تم های تاریک جزو محبوبترین ها هستند و استفاده از آن ها گسترش پیدا کرده است.

آماده سازی Dark Theme برای یک طراح کار ساده ای نیست چون فقط نمی توان رنگ ها یا سایه ها را برعکس کرد!

طراحی حالت تاریک نادرست باعث افزایش فشار به چشم می شود و خواندن آن در نور کم مشکل تر می شود. هم گوگل و هم اپل تم تاریک را به بخشی مهم از رابط کاربری تبدیل کرده اند.

تم تاریک در اندروید 10 (API 29) و بالاتر در دسترس است. که فواید ذیل برای آن ذکر شده است :

 • زمینه یا تم تاریک (dark ) می تواند میزان مصرف باتری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد (بسته به فناوری صفحه نمایش دستگاه).
 • بینایی را برای کاربران با دید کم و افرادی که نسبت به نور روز حساس هستند ، بهبود می بخشد.
 • استفاده از دستگاه را در یک محیط کم نور برای هر کسی آسان تر می کند.
 • تم تاریک هم می تواند از طریق تنظیمات UI سیستم عامل Android و هم از طریق اپلیکیشن فعال شود.

سه راه برای فعال کردن تم Dark در Android 10 (سطح API 29) و بالاتر وجود دارد:

 1. برای فعال کردن تم تاریک از تنظیمات سیستم (تنظیمات -> نمایش -> تم) استفاده کنید.
 2. استفاده از میانبرها برای تغییر حالت گوشی به تم تاریک
 3. در دستگاه های پیکسلی ، انتخاب حالت صرفه جویی در باتری ، همزمان تم Dark را فعال می کند.

به منظور پشتیبانی از تم Dark ، باید تم برنامه خود را که معمولاً در  res/values/styles.xml قرار دارد  از یک تم DayNight به ارث ببرید:

style name = “AppTheme” mother = “Theme.AppCompat.DayNight”

همچنین می توانید از تم تاریک MaterialComponent استفاده کنید:

style name=”AppTheme” parent=”Theme.MaterialComponents.DayNight”

این تنظیم  تم اصلی برنامه را به حالت شب تغییر می دهد و در اپلیکیشن زمانی که تم پیش فرض گوشی بر روی تاریک تنظیم است  فعال می شود.

تغییر تم در برنامه

ممکن است بخواهید به کاربران اجازه دهید در حین اجرای برنامه ، تم برنامه را تغییر دهند. برنامه شما می تواند به کاربر اجازه دهد بین تم light یا dark یکی را انتخاب کند.

هنگام اجرای اپلیکیشن در دستگاه های دارای Android 9 یا پایین تر ، گزینه های پیشنهادی برای تم ها عبارتند از:

Light

Dark

Battery Saver (گزینه پیش فرض پیشنهادی سیستم )

هنگام اجرای Android 10 (سطح API 29) و بالاتر ، گزینه های پیشنهادی متفاوت هستند ، تا به کاربر اجازه دهد پیش فرض سیستم را نادیده بگیرد:

توجه داشته باشید که اگر کاربر Light را انتخاب کرد ، Battery Saver  آن تنظیمات را تغییر نمی دهد.

هر یک از گزینه ها مستقیماً به یکی از حالت های AppCompat.DayNight مربوط می شوند:

Light – MODE_NIGHT_NO

Dark – MODE_NIGHT_YES

Set by Battery Saver – MODE_NIGHT_AUTO_BATTERY

System default – MODE_NIGHT_FOLLOW_SYSTEM

تم darl یا light

چرا باید از حالت تاریک استفاده کنیم ؟

ابتدا باید اهمیت استفاده از این حالت را بدانیم:

 1. یک ویژگی محبوب به حساب می آید :

حالت تاریک یکی از پر خواستارترین عناصر طراحی است که مرسوم شده است و روز به روز تقاضای بازار برای آن بیشتر می شود .

 1. طول عمر باتری را طولانی می کند:

حالت تاریک یک برنامه موجب صرفه جویی در مصرف باتری دستگاه می شود Google تأیید کرد که حالت تاریک در صفحه های OLED شگفت آور عمل می کند تا عمر باتری دستگاه طولانی تر می شود.

 1. مسائل بهداشتی و سلامتی را حل می کند

برنامه هایی که نور بیش از حد دارند اگر در دراز مدت استفاده شوند برای چشم ما مضر هستند. وقتی در حال خواندن متن سفید بر روی زمینه سیاه هستید ، با باز شدن بیشتر قرنیه و ایجاد نور بیشتر و تغییر شکل چشم ها ، باعث ایجاد مشکل در چشم ها می شود. اگر این تم به درستی تنظیم نشود به آن حالت تاریک ناسالم گفته می شود . حالت تاریک ناسالم به دلیل کنتراست ( تفاوت رنگ زیاد ) بالای آن برای چشم ما مضر است و می تواند خیلی سریع آنها را تحت فشار قرار دهد . به همین دلیل طراحی مناسب حالت تاریک بسیار مهم  است.

 1. از استفاده از رنگ های اشباع شده خودداری کنید

اگرچه رنگهای اشباع بر روی سطوح روشن شگفت انگیز به نظر می رسند ، اما می توانند در مقابل سطوح تاریک به صورت بصری لرزش داشته و خواندن آنها را دشوارتر کند. از این رو ، برای ایجاد کنتراست کافی در برابر سطح تاریک ، رنگ های اصلی را اشباع کنید. ( رنگ های اشباع شده به رنگ های با کیفیت زیاد گفته می شود ) .

به دنبال استفاده از رنگ ها در محدوده 200 تا 50 باشید.زیرا قابلیت خواندن بهتر در سطوح تم تاریک را دارند. رنگ ها هر چقدر به سمت رنگ های گرم و قرمز بروند محدوده عددی آن ها بزرگتر می شود و هر چقدر به سمت رنگ های سرد و آبی بروند محدودی آن ها کوچکتر یا کمتر می شوند .

 1. از رنگ های “روشن” برای متن استفاده کنید

معمولاً از رنگ هی روشن برای متن ها استفاده می شود. برای یک تم تاریک ، رنگ پیش فرض “روشن” ، سفید خالص است (#FFFFFF). اما این یک رنگ بسیار روشن است و در مقابل پس زمینه های تیره لرزش بصری دارد. به همین دلیل ، Google Material Design  پیشنهاد می کند از رنگ سفید تیره تری استفاده کنید.

 1. از استفاده از رنگ مشکی خالص خودداری کنید:

برای تم تاریک برنامه ، نباید از متن کامل سفید در زمینه سیاه استفاده کرد .  هنگامی که حالت تاریک را به برنامه خود اضافه می کنید ، از رنگ خاکستری تیره به عنوان رنگ اصلی برای عناصر حالت تاریک استفاده کنید. استفاده از خاکستری تیره بی خطر است زیرا باعث کاهش فشار چشم می شود و سایه های روی یک سطح خاکستری در مقایسه با سیاه و سفید کمتر است.

 1. رنگ تم را عمیق تر کنید!!

اگر متن خود را برای خلاص شدن از خستگی چشم تعدیل می کنید ، ممکن است دکمه ها و المان های رنگی دیگر شما بسیار روشن به نظر برسند. حالا شما برای بهتر کار کردن در یک تم تاریک باید این رنگ ها را تغییر دهید. به عنوان مثال ، اگر از بنفش روشن برای تم خود استفاده می کنید ، در مقابل متن ممکن است بسیار روشن به نظر برسد. در تم تاریک ، می توانید از رنگ بنفش تیره تر استفاده کنید تا کاربران بتوانند روی متن خود تمرکز کنند.

 1. تم تاریک را در تصویرگری و انیمیشن ها قرار دهید

در صورتی که برنامه شما از مؤلفه های گرافیکی مانند انیمیشن ها تشکیل شده باشد ، باید برای اصلاح آنها نیز در تم تاریک آماده باشید.اگر تصویر از یک پس زمینه و یک موضوع تشکیل شده است ، بهتر است رنگ های پس زمینه را کاملاً اشباع کنید تا تمرکز بر روی موضوع حفظ شود.

 1. طرح خود را در هر دو تم تاریک و روشن بررسی کنید:

طراحی خود را در هر دو تم  تاریک و روشن بررسی کنید تا در ورت نیاز طراحی اپلیکیشن خود را مطابق با نیاز برای هر موضوع تغییر دهید. محصول خود را در روشنایی روز و تاریکی شب حتما بررسی کنید . اطمینان حاصل کنید که محتوای شما در حالت تاریک به راحتی خوانا است. برای نمایش متن سفید باید سطوح با تم تاریک به اندازه کافی تاریک باشند.

 1. به کاربران اجازه دهید حالت تاریک یا روشن را خودشان انتخاب کنند!

فعال کردن سیستم فقط تاریک یا فقط روشن می تواند کار شما را در طراحی راحتتر کند . با این وجود ، این تصمیم می تواند نقطه ضعفی برای تجربه کاربری اپلیکیشن شما به حساب بیاید .  از این گذشته ، به نظر می رسد اپلیکیشن شما کنترل کاربران را در دست گرفته است و به سیستم اجازه می دهد تا برای کاربران تصمیم گیری کند. در نتیجه ، به کاربران اجازه دهید از تم معمولی به حالت تاریک حرکت کنند. کاربران باید بسته به نیاز خود ، قادر به انتخاب تم light یا dark به صورت دستی باشند.

تم light یا dark

حالت تاریک احتمالاً یکی از محبوب ترین ویژگی های رابط کاربری مدرن است. از برنامه ها گرفته تا سیستم عامل ها ، اپل تا گوگل ، تلفن های هوشمند تا لپ تاپ ، بسیاری از محصولاتی که امروزه از آنها استفاده می کنیم دارای نوعی حالت تاریک هستند که در رابط کاربری ادغام شده اند.

آیا می دانید حالت تاریک در واقع یک اختراع مدرن نیست؟

برخی از اولین رایانه های خانگی از مانیتورهای CRT تک رنگ استفاده کرده اند که متن سبز رنگ را روی صفحه سیاه نشان می دادند. بسیاری از دستگاههای پردازشگر اولیه امکان تایپ متن سفید با پس زمینه سیاه را داشته اند.

در دهه 80 این روند تغییر کرد وقتی شرکتهایی مانند Xerox و شرکت CPT ، ماشینهای پردازش کلمه ای ساختند که دارای صفحه سفید با متن سیاه بودند. این کار به این منظور بود که برای چاپ این متن ها جوهر کمتری مصرف شود.

چند دهه بعد اوضاع تغییر کرد . شرکت هایی مانند اپل و گوگل به شدت تم محصولات تاریک را برای همه محصولات خود تبلیغ می کنند و جهان نیز از این قاعده پیروی می کند.

معروف ترین و علمی ترین مزیت حالت تاریک این است که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی در دستگاه هایی با نمایشگر OLED یا AMOLED می شود.

در پنل های OLED ، هر پیکسل به طور جداگانه روشن می شود. هنگامی که پس زمینه سفید است ، تمام پیکسل ها روشن می شوند و نمایشگر قدرت بیشتری می طلبد. وقتی پیکسل ها سیاه و یا حتی خاکستری تیره هستند ، همانطور که در حالت تاریک وجود دارد ، به طور طبیعی نیازهای صفحه نمایش کم می شود.

این قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی ، در حالت تاریک ، محدود به صفحه های OLED است ، بنابراین تلفن ها ، مانیتورها و لپ تاپ هایی با نمایشگرهای LCD از این مزیت بهره مند نمی شوند. به این دلیل است که صفحه های LCD با استفاده از صفحه پشتی که همیشه کاملاً روشن می شود ، روشن می شوند.

یکی دیگر از مزیت های حالت تاریک که اغلب آن را می شنویم این است که باعث کاهش نور مضر آبی می شود. نور آبی طیف نوری پر انرژی با کمترین طول موج است. بزرگترین منبع طبیعی نور آبی برای انسان خورشید است ، اما تلفن های ما نیز مقدار کمی از نور آبی را ساطع می کنند.

براساس یک مقاله بهداشتی دانشگاه هاروارد ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی می تواند ترشح ملاتونین را مهار کند ، هورمونی که برای خواب مناسب در شب مهم است.

شرکت ها غالباً ادعاهای گسترده ای در مورد چگونگی بهبود دید ، تشدید فشار چشم  و استفاده از دستگاه ها در نور کم دارند.

در حالی که بسیاری از افراد با استفاده از حالت تاریک در شرایط کم نور احساس راحتی بیشتری می کنند ، همیشه این کار توصیه نمی شود.

انسان ها به طور طبیعی در روز اشیا را واضح تر از شب می بینند. ما تکامل یافته ایم تا تاریکی را در نور ببینیم ، خواه در محیط طبیعی ما یا متن نوشته شده روی کاغذ.

نکته مهمی که در مقابل استفاده از حالت تاریک برای بهتر دیده شدن وجود دارد این است که حالت تاریک لزوما برای همه خوب نیست.

طبق اعلام انجمن نور سنجی آمریکا ، نوع دید آستیگماتیسم در بین مردم بسیار رایج است. مرکز چشم Schaeffer  اعلام کرده است که تقریبا 30٪ افراد به طور تقریبی درجاتی از این نوع دید را دارند.

آستیگماتیسم به دلیل شکل نامنظم یک یا هر دو چشم باعث تاری دید می شود. این کار خواندن متن را در زمینه های تاریک برای افراد دشوارتر می کند.

افراد مبتلا به آستیگماتیسم خواندن متن سفید روی سیاه را ، از سیاه در محیط سفید سخت تر می دانند. بخشی از این موضوع مربوط به سطح نور است : با نمایشگر روشن (زمینه سفید) عنبیه کمی بیشتر بسته می شود و باعث کاهش تأثیر “تغییر شکل” چشم ها می شود. با صفحه نمایش تاریک (پس زمینه سیاه) عنبیه برای دریافت نور بیشتر باز می شود و تغییر شکل لنزها باعث ایجاد تمرکز بسیار بیشتری در چشم می شوند.

ممکن است شما از آستیگماتیسم رنج ببرید و یا حتی آن را نشناسید. اما ممکن است به همین دلیل باشد که شما از خواندن متن های روی گوشی خود با حالت تاریک احساس خوبی ندارید.

متن سیاه با پس زمینه سفید بهترین خوانایی را ایجاد می کند . زیرا رنگ سفید تمام طول موجهای طیف مرئی را منعکس می کند. به این منظور عنبیه نیازی به گسترده شدن برای جذب نور بیشتر ندارد.

از آنجا که عنبیه هنگام نگاه کردن به صفحه سفید گسترده نمی شود ، مردمک باریک می ماند و برای تمرکز روی چیزها باید کمتر تلاش کنید. وقتی متن سیاه متناقض را با زمینه سفید مشاهده می کنید ، می توانید بلافاصله روی آن تمرکز کنید.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که هنگام خواب در اتاق تاریک باشید و ناگهان کسی پرده ها را باز کند یا چراغ را روشن کند . چشم شما در آن لحظه دچار یک شوک ناگهانی می شود زیرا عنبیه شما به میزان نوری که برای مصرف نیاز دارد تنظیم نشده است.

وقتی چیزها را برای مدت طولانی در حالت تاریک مشاهده می کنید ،  چشمان شما عادت می کنند که نور کمتری دریافت کنند . به همین دلیل ، اگر هر از گاهی به یک صفحه روشن نگاه کنید ، احساس ناراحتی می کنید. ناراحتی که افراد بعد از نگاه کردن بیش از حد طولانی به صفحه نمایش احساس می کنند بیشتر به دلیل چشمک زدن کمتر است تا روشنایی.

طول موجهای آبی در طول روز مفید هستند زیرا به افزایش روحیه کمک می کنند . پزشکان آکادمی چشم پزشکی آمریکا نیز معتقدند که قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند عملکرد ذهنی را حفظ کرده و دلگرمی را در کودکان افزایش دهد.

در افراد دارای بینایی طبیعی عملکرد بینایی در حالت روشنایی بهتر می شود ، در حالی که ممکن است برخی از افراد مبتلا به آب مروارید و اختلالات مرتبط با حالت تاریک عملکرد بهتری داشته باشند. خواندن طولانی مدت در حالت نور کم ممکن است به نزدیک بینی منجر شود .

با افزایش سن ، اندازه مردمک کاهش می یابد. لذا نور کمتری به چشم وارد می شود ، که توانایی ما در خواندن را مختل می کند. از طرف دیگر ، هرچه پیرتر می شویم ، در برابر تابش نور حساس تر می شویم .

در نتیجه برای طراحی اپلیکیشن بهتر است طیف افرادی که قرار است از آن استفاده کنند را در نظر بگیریم و بهترین گزینه آن است که اجازه دهیم کاربر خودش نوع تنظیمات تم light یا dark را انتخاب کند .

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
زهرا فریدونی

نظرات

0 نظر در مورد تم light یا dark ؟ بایدها و نبایدها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام وقت بخیر. مقاله عالی بود. اگر امکانش هست یه نمونه برنامه کوچکی بزارید تا بیشتر آشنا بشیم و بفهمیم که چجوری بهه کاربر اجازه تغییر تم بدیم. بازم ممنون بخاطر مقاله عالی تون

  ۱۹

  1. سلام دوست عزیز ممنون از شما در آموزش shared prefrences به این موضوع رداختیم ولی با تغییرات جدید اندروید استودیو و در ورژن های بالاتر حتما در آموزش های جدید صحبت خواهیم کرد . موفق باشید

   ۱۶